Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje Tauronu dadzą zarobić, warto je kupić

0
Podziel się:

Aleksander Grad ma szanse na kolejny, prywatyzacyjny sukces. Z analizy Money.pl wynika, że akcje energetycznego potentata są warte o 35 proc. więcej niż w ofercie.

Akcje Tauronu dadzą zarobić, warto je kupić
(kprm.gov.pl)

Z wyliczeń Money.pl wynika, że kupno akcji Tauronu to dobra inwestycja. Jedna akcja energetycznego potentata jest warta o ponad 35 procent więcej od ceny oferowanej w zapisach dla inwestorów indywidualnych. To daje dużą szansę na zarobek. Nawet jeżeli koniunktura na giełdzie załamie się w najbliższym czasie, to notowania firmy w dłuższej perspektywie powinny rosnąć.


Od wczoraj do 18 czerwca biura maklerskie przyjmują zapisy na akcje Tauronu. Cena maksymalna jednej akcji to 70 groszy. Giełdowi gracze mogą składać zlecenia na minimum 1350, a maksymalnie na 13,5 tysiąca papierów. To oznacza, że można zainwestować od 945 do 9450 złotych.

Bardzo ważne jest to, że na swoim rachunku tuż przed debiutem inwestor zobaczy dziewięć razy mniej akcji. Ich całkowita wartość w wyniku tzw. _ scalenia _ się jednak nie zmieni. Taki zabieg ma na celu jedynie ograniczenie spekulacji na papierach spółki.

Najprościej więc mówiąc, zapisując się na akcje, za jedną inwestor zapłaci nie 70 groszy, a 6,30 złotego. I kupi od 150 (1350/9) do 1500 (13 500/9) akcji. Po debiucie tylko te liczby będą dla niego istotne. Dlatego przyjęliśmy je jako podstawę w naszej analizie.

Akcje Tauronu warte 35 procent więcej niż w ofercie

Zdaniem Money.pl warto rozważyć kupno akcji Tauronu. Cena zaoferowana przez Skarb Państwa jest bowiem atrakcyjna i daje sporą szansę na zysk.

Money.pl** porównał ofertę Tauronu z dwiema dużymi spółkami energetycznymi, które Skarb Państwa już wcześniej wprowadził na giełdę: **Eneą i Polską Grupą Energetyczną.

Wybraliśmy te firmy, bo wszystkie funkcjonują na polskim rynku i mają podobny zakres działalności. Do analizy wykorzystaliśmy podstawowe dane finansowe z raportów tych spółek, czyli: przychody, zysk netto oraz kapitał własny.

Wybrane dane finansowe spółek energetycznych
* * Enea PGE Tauron
Przychody (w tys. zł)* 9 188 717 26 963 457 17 427 906
Zysk netto (w tys. zł)* 731 739 4 269 809 1 258 301
Wartość księgowa (w tys. zł)** 9 568 873 32 104 859 14 586 822
Liczba akcji (w tys.) 441 443 1 730 090 *1 759 811
  • dane za pięć ostatnich kwartałów

** dane na koniec pierwszego kwartału 2010 (www.money.pl)

* całkowita liczba akcji po scaleniu (prospekt emisyjny)

Na podstawie tych informacji oszacowaliśmy, ile w odniesieniu do rynkowych wycen Enei i PGE, powinna kosztować jedna akcja Tauronu. Zobacz, jak to policzyliśmy. Okazało się, że średnia wartość akcji - już po scaleniu - powinna wynosić 8,62 złotego, czyli o ponad 35 procent więcej od ceny oferowanej w zapisach.

Niekoniecznie trzeba sprzedawać akcje na debiucie

Oczywiście nie oznacza to, że o tyle wzrośnie kurs akcji Tauronu w dniu debiutu. Bardzo dużo będzie zależało bowiem od ogólnej sytuacji na rynkach finansowych. Można jednak przewidywać, że jeżeli na światowych giełdach nie zagości zdecydowana wyprzedaż akcji, to debiut powinien być udany.

Jak wiele od tego zależy, świadczy m.in. to, że kurs PGE w pierwszym dniu notowań jesienią ubiegłego roku skoczył o 13 procent. A już Enea, która debiutowała w samym środku światowego krachu finansowego tuż po upadku Lehman Brothers, straciła pierwszego dnia jeden procent.

Ale jeżeli nawet debiut Tauronu nie pójdzie po myśli inwestorów, którzy chcieliby pozbyć się akcji już pierwszego dnia notowań, to warto rozważyć przetrzymanie ich do czasu, gdy na parkiet wróci hossa.

Nasza analiza pokazuje bowiem, że Tauron jest obecnie niedoszacowany w porównaniu do innych spółek energetycznych obecnych na giełdzie. Po drugie, spółka działa w branży postrzeganej jako defensywna, co oznacza, że nawet w okresie kryzysu jej przychody powinny być stabilne.

Trzeci argument _ za _ to plany oszczędnościowe Tauronu. Ich wprowadzenie powinno dodatkowo poprawić wyniki firmy. Tym bardziej, że porównanie zysków do przychodów w Tauronie pokazuje, że w tym zakresie spółka ma jeszcze sporo do zrobienia (zobacz w tabeli wyników)
.

Wreszcie właściciele akcji, którzy zdecydują się trzymać je dłużej niż rok będą mogli liczyć na zniżki w opłatach za prąd, które wyniosą od 5 do 15 procent. Trzymanie akcji Tauronu to wreszcie perspektywa korzystania z dywidend, które docelowo mają sięgnąć nawet 50 procent zysków.

Pracownicy Tauronu popsują debiut?

Powodzenie debiutu Tauronu oprócz koniunktury na giełdzie będzie jeszcze zależny od dwóch czynników. Po pierwsze - od zainteresowania kupnem akcji wśród inwestorów instytucjonalnych. Jeżeli funduszom inwestycyjnym czy emerytalnym nie uda się nabyć odpowiedniej liczby akcji w ofercie publicznej, będą chciały uzupełnić swoje niedobory za pośrednictwem giełdy. To może stanowić dodatkowe źródło popytu na akcje i w efekcie podnieść ich kurs.

Z drugiej jednak strony ponad 12 procent akcji Tauronu jest już w rękach obecnych i byłych pracowników spółki. Dla części z nich cena może nie mieć znaczenia, bo dostawali je za darmo. A ponieważ nie są one objęte żadnymi zakazami sprzedaży, pracownicy mogą pozbywać się ich już od pierwszej sesji. To może wpłynąć na zaniżenie kursu akcji.

Jak policzyliśmy wartość akcji Tauronu

W naszej analizie powiązaliśmy wybrane dane finansowe spółek energetycznych z aktualna ceną ich akcji. Policzyliśmy w ten sposób wskaźniki C/P (cena do przychodów), C/Z (cena do zysku netto) oraz C/WK (cena do wartości księgowej).

Następnie te same wskaźniki wyliczyliśmy dla Tauronu. Z tym, że w wypadku tej spółki wzięliśmy pod uwagę maksymalną cenę w zapisach dla inwestorów indywidualnych. Porównanie tych wskaźników pozwoliło nam oszacować wartość akcji Tauronu.

W zależności od wybranego wskaźnika mieści się ona w przedziale od 6,89 do 10,89 złotego (po scaleniu), czyli od niemal 10 do ponad 70 procent więcej od ceny w zapisach. Średnia to więc 8,62 złotego, czyli ponad 35 procent.

Wskaźniki i wycena akcji Tauronu
* * Enea PGE *Średnia (Enea i PGE) * Tauron Wycena akcji Tauronu (zł)
C/P 0,86 1,34 1,10 0,64 *10,89 *
C/Z 10,82 8,44 9,63 8,81 6,89
C/WK 0,83 1,12 0,98 0,76 8,08

Źródło: Money.pl na podstawie obliczeń własnych.

W obliczeniach uwzględniliśmy dane finansowe z pięciu ostatnich kwartałów. Wynika to z faktu, że spółka PGE nie opublikowała osobnego raportu za drugi kwartał 2009 roku. Mimo że nie jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, uznaliśmy, że takie podejście z jednej strony pozwoli uwzględnić najnowsze dostępne dane, z drugiej natomiast wyeliminuje wszelkie jednorazowe zaburzenia wyników finansowych analizowanych spółek.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

CZYTAJ WIĘCEJ W MONEY.PL:
*Tauron da zarobić? Cena akcji ustalona na 70 groszy * Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad poinformował, że maksymalna cena akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych wyniesie 70 groszy. Zdaniem analityków przy takiej cenie zakup akcji powinien okazać się opłacalny. O ile sytuacja na giełdzie znacznie się nie pogorszy.
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)