Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIG InfoMonitor: Niemal 54% firm nie dostało płatności w terminie w IV kwartale

0
Podziel się:

Odsetek firm, których kontrahenci opóźniają płatności powyżej 60 dni, osiągnął w IV kw. niemal 54%. To rekordowy poziom ostatnich dwóch lat, wynika z badania na temat zatorów płatniczych, przeprowadzanego na zlecenie BIG InfoMonitor.

BIG InfoMonitor: Niemal 54% firm nie dostało płatności w terminie w IV kwartale

"Już na początku IV kw. problem dotknął większej liczby firm, niż miało to miejsce wcześniej, a przed przedsiębiorcami jeszcze ciężki grudzień. To niestety trudny czas, jeśli chodzi o ściąganie płatności, bo wiele firm chce wykazać na zamknięcie roku możliwie najkorzystniejsze wskaźniki finansowe i wolą m.in. zatrzymać więcej gotówki w kasie niż uregulować zobowiązanie" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Na przekraczające 60 dni opóźnienia płatności kontrahentów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wskazuje obecnie 54% firm. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale i najwięcej w ciągu ośmiu kwartałów. Zwiększył się też udział firm doświadczających opóźnień ponad 30-dniowych z blisko 54% do ponad 59%. Najczęściej o przeterminowanych należnościach o ponad 30 i ponad 60 dni informują firmy współpracujące z ponad 50 kontrahentami. Jeśli chodzi o branże, to najbardziej skarży się na niesolidnych odbiorców handel, wskazano również.

Badanie pokazuje jednocześnie, że w tym roku w ogóle więcej firm miało do czynienia z opóźnionymi płatnościami kontrahentów. W IV kw. tego roku o takich doświadczeniach informowało blisko 90% przedsiębiorstw wobec 67% w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Zdarza się zdecydowanie więcej przeterminowań o 7, 14 dni. Pytanie: Czy były to incydentalne sytuacje, czy też próby testowania reakcji dostawców? Niestety firmy-wierzyciele swoim zachowaniem zazwyczaj sprzyjają kontrahentom-dłużnikom, bo w obawie o zepsucie relacji nie upominają się o pieniądze. Przestrzegałbym jednak przed bierną postawą, bo dzisiejsze 14-dniowe opóźnienia za chwilę mogą się wydłużyć do kilku miesięcy. Jak pokazują nasze analizy, firmy, które przeciągają płatność ponad miesiąc, w 9 na 10 przypadków nie regulują zobowiązania również po dwóch miesiącach" - dodał Grzelczak.

W Rejestrze BIG InfoMonitor jest już obecnie wpisanych blisko 232 tys. firm, które nie zapłaciły swoim kontrahentom niemal 5,5 mld zł, wspomniano.

"Niemal połowa przedsiębiorstw oczekujących na pieniądze (47,4%) nie płaci też swoim dostawcom, tym samym narażając na problemy także ich dostawców itd. W ten sposób opóźnione płatności zataczają coraz szersze kręgi. A jak wynika z deklaracji MSP, w ostatnich miesiącach tego roku nieuregulowane płatności stają się częściej przyczyną powstawania zatorów płatniczych niż w poprzednich kwartałach, gdy problem przekazywało dalej mniej niż 40% firm" - czytamy dalej.

Prognozy co do narastania problemu zatorów są wśród MSP w większym stopniu optymistyczne niż wcześniej. 22% spodziewa się spadku liczby niespłaconych należności. Oznacza to, że obecnie 6,4% więcej firm prognozuje poprawę spłaty zaległych należności względem III kw. 21% przedsiębiorców borykających się z zatorami uważa jednak, że problem opóźnionych płatności będzie narastał.

Wśród optymistów przeważają producenci oraz firmy współpracujące z ponad 50 kontrahentami. Negatywnie patrzy w przyszłość handel a także przedsiębiorstwa działające na rynku lokalnym (niewykraczające poza województwo).

Badanie "Skaner MSP, wśród mikro-, małych i średnich firm" zostało przeprowadzone przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, techniką wywiadów telefonicznych, październik 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)