Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bombardier ZWUS ma umowę na ERTMS od Węglińca do Zgorzelca za 34,5 mln zł netto

0
Podziel się:

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały z firmą Bombardier Transportation (ZWUS) Polska umowę o wartości ok. 34,5 mln zł netto na projekt i budowę systemu ERTMS/ETCS na linii kolejowej nr 278 na odcinku Węgliniec - Zgorzelec, podały PKP PLK. 

Bombardier ZWUS ma umowę na ERTMS od Węglińca do Zgorzelca za 34,5 mln zł netto

"Wyższy poziom bezpieczeństwa, ograniczenie ryzyka zdarzeń na kolei, większa przepustowość linii - takie będą efekty wdrożenia europejskiego systemu ERTMS/ETCS poziom 2 między Węglińcem a Zgorzelcem. To kolejny odcinek międzynarodowej trasy E30, gdzie wdrażany jest europejski system zarządzania ruchem kolejowym. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na tej trasie wdrażają już system na odcinkach Opole - Wrocław - Legnica oraz Kraków - Rzeszów, a także na odcinku z Legnicy do Bielawy Dolnej, gdzie wprowadzenie systemu jest już na etapie końcowym. Sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym ułatwi obsługę pociągów pasażerskich i towarowych oraz ruch aglomeracyjny. Wprowadzenie systemu pozwoli także pociągom, poruszającym się po europejskich liniach kolejowych, na swobodne przekraczanie granic, bez konieczności wymiany urządzeń lub lokomotyw" - czytamy w komunikacie.

ERTMS poziomu 2 opiera się na dedykowanym kolei systemie łączności bezprzewodowej GSM-R oraz na nowoczesnych technologiach IT. Składa się z dwóch elementów: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways), przypomina PLK.

Zabudowa systemu ETCS na linii nr 278 na odcinku Węgliniec - Zgorzelec przewiduje wyposażenie linii w nowoczesny system i urządzenia sterowania ruchem kolejowym na około 30 km linii dwutorowej i 3 posterunkach ruchu obsługiwanych z lokalnego centrum sterowania Węgliniec.

"Dzięki systemowi ETCS, komputer sterujący systemem (RBC), umieszczony w lokalnym centrum sterowania Węgliniec, wykorzystując system łączności GSM-R przesyła informację o tym, co się dzieje na danej trasie do wyposażonej w komputer lokomotywy (eurokabiny). Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu. System nie ogranicza się tylko do przekazywania kierującym pociągami bieżących danych. Jego zadaniem jest także 'kontrola' pracy maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatyczne dostosowanie prędkości pociągu do panujących warunków" - czytamy dalej.

Zakończenie wdrażania systemu zaplanowane jest pod koniec 2021 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)