Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boruta-Zachem: Drugie półrocze powinno przynieść poprawę względem I poł. br.

0
Podziel się:
Boruta-Zachem: Drugie półrocze powinno przynieść poprawę względem I poł. br.
bELfCBCd

Boruta-Zachem oczekuje, że druga połowa roku powinna być lepsza od pierwszej, zaś w III kw. br. tempo wzrostu sprzedaży powinno wynieść co najmniej tyle, co w I półr. (tj. 16% r/r), poinformował ISBnews wiceprezes Marcin Pawlikowski.

"Przewidujemy, że druga połowa roku powinna być lepsza od pierwszej. W trzecim kwartale spodziewamy się co najmniej takiego wzrostu sprzedaży, jak mieliśmy w pierwszej połowie roku. Ma temu pomóc nowo powstały wydział Produkcji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków" - powiedział Pawlikowski w rozmowie z ISBnews.

Wiceprezes podkreślił, że niższe zyski w I półroczu były podyktowane w szczególności przeprowadzeniem inwestycji oraz kosztami związanymi z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej.

bELfCBCf

"W kolejnym okresie nie przewidujemy kosztów z tym związanych, natomiast musimy osiągnąć odpowiedni wolumen sprzedaży, który pozwoli na pokrycie kosztów utrzymania instalacji, w tym amortyzację. Należy również pamiętać, że cały czas prowadzimy badania nad innowacyjnymi produktami, których potencjalna komercjalizacja miałaby pozytywny wpływ na wyniki finansowe spółki" - wskazał Pawlikowski.

Spółka zwiększyła przychody o 16% r/r do 10,39 mln zł w I poł. 2016 r, zaś w samym II kwartale br. przychody spółki wzrosły o ponad 34% r/r. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 167,4 tys. zł wobec 299,9 tys. zł rok wcześniej, natomiast zysk netto sięgnął 13,3 tys. zł wobec 188,2 tys. zł rok wcześniej.

Wiceprezes podkreślił, że za spadek zysków w II kw. w ujęciu rocznym odpowiadały koszty związane z uruchomieniem linii produkcyjnej biosurfaktantów oraz koszty prowadzenia innowacyjnych projektów badawczych. Jednocześnie wpływ na wynik tego okresu miało rozpoczęcie naliczania amortyzacji w związku z zakończeniem etapu inwestycji.

Spółka, której działalność opiera się na trzech filarach - barwnikach, biochemii oraz prowadzeniu projektów naukowych - w kwietniu br. otworzyła innowacyjną linię produkcyjną biosurfaktantów w Bydgoszczy. Spółka jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie producentem biosurfaktantów. Stosowana przez Borutę-Zachem technologia ich produkcji jest pionierska w skali światowej oraz stanowi - jak podkreśla firma - kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju spółki. Na bazie linii produkcyjnej Boruta-Zachem planuje w najbliższej przyszłości stworzenie biorafinerii kaskadowej, która pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie biomasy przy produkcji biosurfaktantów oraz wytwarzanie nowych produktów procesów fermentacji takich jak białka, prebiotyków czy enzymów.

bELfCBCl

Poza produkcją biosurfakantów, spółka kontynuuje prace nad innowacyjnym projektem badawczym, którego celem jest stworzenie nowatorskiej metody otrzymywania innowacyjnego podłoża nośnikowego na bazie lewanu i PGA do zastosowania w dermatologii klinicznej i estetycznej. Nanonośniki będą mogły znaleźć zastosowanie np. w produkcji nowoczesnych opatrunków oraz w licznych rozwiązaniach, które oferują i udoskonalają firmy z branży farmaceutycznej i kosmetycznej, podała także firma.

Kluczowym obszarem działalności Boruta-Zachem S.A. jest produkcja i dystrybucja barwników organicznych, pigmentów organicznych i nieorganicznych oraz rozjaśniaczy optycznych. Działalność prowadzona jest w dwóch lokalizacjach: w Bydgoszczy (produkcja pigmentów) i w Zgierzu (produkcja barwników). Jednocześnie działalność firmy skupia się na produkcji biosurfaktantów wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym i chemicznym oraz badaniach i rozwoju innowacyjnych produktów. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

bELfCBCG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)