Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Celon Pharma z patentem w USA. Ma pomóc w leczeniu nowotworów

1
Podziel się:

Jak podkreślają władze polskiej firmy, uzyskana ochrona patentowa zmniejsza ryzyko projektu oraz podnosi wartość potencjalnej komercjalizacji produktów onkologicznych w obszarze FGFR.

Celon Pharma znana jest głównie z produkcji leku na stmę Salmex
Celon Pharma znana jest głównie z produkcji leku na stmę Salmex (Canadian Film Centre/Flickr)

Znana z produkcji leku na astmę polska spółka biotechnologiczna uzyskała patent na zupełnie nowy lek. Może mieć zastosowanie m.in. w terapiach onkologicznych. Zielone światło dla dalszych prac nad jego wprowadzeniem do obrotu udzielił urząd patentowy Stanów Zjednoczonych.

Celon Pharma jest pierwszą spółką biofarmaceutyczną w Polsce, specjalizującą się jednocześnie w opracowywaniu, wytwarzaniu i wprowadzaniu na rynek specjalistycznych leków, będących zamiennikami znacznie droższych specyfików, produkowanych m.in. przez wielkie zagraniczne koncerny.

Mowa głównie o leku na astmę Salmex, który ma takie samo działanie jak popularny Seretide Dysk od brytyjskiego GlaxoSmithKline, a jest dużo tańszy. Celon na liście własnych produktów ma jeszcze sześć pozycji: Aromek, Bosentan Celon, Donepex, Ketrel, Lazivir i Valzek, które są wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworu piersi, Alzheimera, schizofrenii czy też wspomagają pacjentów w walce z HIV.

Być może wkrótce do tej listy dołączy inhibitor FGFR (substancja chemiczna, która powoduje zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej). Spółka poinformowała właśnie, że uzyskała patent w tym zakresie na terenie Stanów Zjednoczonych. Może on mieć zastosowanie w produktach leczniczych, a w szczególności w terapiach onkologicznych.

Zobacz także: Dotacje na patent. Zobacz wideo:

"Patent został udzielony przez Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych i obejmuje Inhibitory FGFR oraz ich zastosowanie pełną ochroną prawną na terenie Stanów Zjednoczonych. Rozwój innowacyjnego inhibitora kinaz FGFR stosowanego w terapii nowotworów jest realizowany w ramach projektu CELONKO zaplanowanego na lata 2012-2020. Projekt znajduje się obecnie na końcowym etapie badań przedklinicznych i wkrótce przejdzie do fazy badań klinicznych" - tłumaczy Celon Pharma w komunikacie.

Jak podkreślają władze polskiej firmy, uzyskana ochrona patentowa zmniejsza ryzyko projektu oraz podnosi wartość potencjalnej komercjalizacji produktów onkologicznych w obszarze FGFR.

Z dużym zadowoleniem przyjęli najnowsze informacje inwestorzy i posiadacze akcji Celon Pharma. Jej notowania na warszawskiej giełdzie od rana idą w górę ponad 5 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji spółki Celon Pharma

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Tomek
7 lat temu
Hiv nie istnieje