Notowania

chemia
30.05.2018 07:50

Ciech miał 73,9 mln zł zysku netto, 167,6 mln zł znorm. EBITDA w I kw. 2018 r.

Ciech odnotował 73,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2018 r. wobec 78 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Grupa Ciech - konsekwentnie realizując strategię rozwoju portfolio produktowego, ekspansji międzynarodowej i ścisłej kontroli kosztów - wypracowała solidne wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2018 roku. Przychody wyniosły 885,7 mln zł, natomiast EBITDA znormalizowana (z) wyniosła 167,6 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Zysk operacyjny wyniósł 102,08 mln zł wobec 126,83 mln zł zysku rok wcześniej.

Znormalizowana EBITDA wyniosła 167,6 mln zł w porównaniu do 186,7 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 885,67 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 898,38 mln zł rok wcześniej.

"W pierwszym kwartale 2018 roku wykorzystaliśmy sytuację na azjatyckim rynku sody kalcynowanej, gdzie byliśmy świadkami istotnych wzrostów cen. W kontekście kolejnych kwartałów pozytywną informacją jest wysoki popyt na sodę kalcynowaną na wszystkich rynkach, na których działamy. Jednocześnie ograniczamy negatywny wpływ utrzymujących się wysokich cen surowców. Cieszy nas rosnąca sprzedaż soli, lepsze niż przed rokiem wyniki sprzedaży żywic, pianek czy krzemianów. To efekt zarówno zakończonych inwestycji, jak i podjętych działań optymalizujących portfel produktów. W 2018 roku oddamy kolejne ważne dla Grupy Ciech inwestycje - m.in. nowe produkty w biznesie solnym. Przed nami także prace nad budową nowej warzelni soli w Niemczech oraz integracja operacyjna z hiszpańską spółką Proplan" - powiedział prezes Maciej Tybura, cytowany w komunikacie.

W segmencie sodowym grupa wykorzystała wyższe ceny na rynku azjatyckim spowodowane niższą produkcją lokalną. Ciech realizuje kontraktację na rok 2018, sprzedając sodę do ok. 500 lokalizacji na całym świecie. Popyt na sodę może być kreowany przez spodziewane inwestycje producentów szkła płaskiego (Europa), szkła opakowaniowego oraz detergentów (Azja). Dodatkowo w Europie można zaobserwować wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych sody kalcynowanej przy utrzymującym się wysokim popycie. Jednocześnie grupa Ciech realizuje inwestycję w zwiększenie mocy produkcyjnych sody oczyszczonej - wiosną rozpoczęły się prace budowlane w niemieckiej fabryce grupy. Planowane zakończenie prac to pierwsza połowa 2019 roku, podano także.

"W obszarze soli wyższe niż przed rokiem okazały się zarówno ceny końcowych produktów, jak i wolumen sprzedaży. W pierwszym kwartale do użytku został oddany magazyn na produkty solne w Janikowie, usprawniający obsługę klientów" - czytamy dalej.

Obszar organiczny zanotował spadek przychodów z powodu słabszej koniunktury na rynku środków ochrony roślin. To efekt długiej zimy opóźniającej start sezonu. Natomiast w biznesach Żywice i Pianki zanotowano wyższe wolumeny sprzedaży wynikające z rozwoju nowych produktów, pozyskania nowych klientów (Żywice) oraz silnego popytu ze strony producentów mebli (Pianki), wyjaśniono także w materiale.

"W segmencie Krzemiany i Szkło (Ciech Vitrosilicon) zanotowano wyższe przychody i wzrost wyniku EBITDA (znorm.). W związku z dużym popytem na krzemiany sodu, których Grupa Ciech jest największym dostawcą w Europie, w pierwszym kwartale zakończona została inwestycja polegająca na przestawieniu jednego z pieców z produkcji opakowań szklanych na wytwarzanie krzemianów. Jednocześnie Ciech poszerzył swoje portfolio w obszarze opakowań szklanych, podsumowano.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2018 r. wyniósł 24,25 mln zł wobec 85,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz