Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Coface: Ok. 1/4 firm zgłasza opóźnienia płatności o ponad 3 miesiące

0
Podziel się
Coface: Ok. 1/4 firm zgłasza opóźnienia płatności o ponad 3 miesiące
bEqUihrF

Opóźnienia płatnicze zgłasza o ponad 3 miesiące zgłasza 1/4 firm, wynika z badania Coface "Opóźnienia płatności w Polsce", przeprowadzonego na przełomie listopada/ grudnia ub.r. Opóźnienia w płatnościach najbardziej dotkliwie dotknęły sektory budownictwa i transportu.

"Zgodnie z obliczeniami Coface średnie opóźnienie płatnicze dla wszystkich sektorów wynosi 51,5 dnia. Jednak niektóre branże zgłaszają dłuższe zaległości - zwłaszcza transport (112,9 dni) i budownictwo (83,6 dni). Najkrótsze opóźnienia mają miejsce w przypadku handlu detalicznego, gdzie średnia wynosi 19,3 dnia" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Badanie Coface wykazało również, że 2/3 firm w Polsce ma należności opóźnione o maksymalnie 60 dni. Najkrótsze opóźnienia mają miejsce w przypadku handlu detalicznego, gdzie średnia wynosi 19,3 dnia.

bEqUihrH

Zgodnie z doświadczeniami Coface, około 80% wierzytelności nie zostanie w ogóle spłaconych, jeśli opóźnienie w płatności przekracza 6 miesięcy. Prawie 4% przedsiębiorstw w Polsce zgłosiła, że posiada należności tak długo przeterminowane w spłacie. Nagromadzone łączne należności opóźnione o ponad pół roku i stanowiące równowartość ponad 10% rocznego obrotu zostały wskazane przez co piątą firmę spośród wszystkich objętych naszym badaniem, podano także w materiale.

"Odnośnie opóźnień płatniczych, prawie połowa firm spodziewa się, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy nie nastąpią zmiany w poziomie nieterminowych płatności. Wśród pozostałych więcej jest przedsiębiorstw, które przewidują, że opóźnienia płatności skrócą się (29% firm) niż tych, które spodziewają się ich wydłużenia (22% firm)" - czytamy dalej.

Wraz z przyspieszeniem wzrostu PKB Polski w tym roku przedsiębiorstwa oczekują poprawy otoczenia biznesowego i stabilizacji, a nawet spadku zaległości płatniczych na przestrzeni 2017 roku, podkreśla Coface.

"Większość respondentów uważa, że spowolnienie gospodarcze jest krótkookresowe - 40% firm spodziewa się wzrostu sprzedaży w ciągu kolejnych 6 miesięcy, a wyższa rentowność w tym okresie oczekiwana jest przez 54% przedsiębiorstw. W podziale branżowym wzrost sprzedaży jest prognozowany zwłaszcza w branży handlu detalicznego, energetycznej, tekstylno-odzieżowej i motoryzacyjnej. Z kolei branże transportowa, metalurgiczna, teleinformatyczna i budowlana oczekują niższego poziomu sprzedaży w kolejnym półroczu 2017 roku" - napisano także w komunikacie.

bEqUihsi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)