Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bez niespodzianek po posiedzeniu EBC. Ale stopy procentowe w strefie euro już niższe nie będą

5
Podziel się:

Władze Europejskiego Banku Centralnego podjęły decyzję w sprawie stóp procentowych.

Mario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC (AP/FOTOLINK)
bFfAcBnp

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Jednocześnie bank zapowiada, że będzie prowadzić swoją politykę skupowania aktywów do końca grudnia 2017 r.

Decyzja banku jest zgodna z tym, czego oczekiwali analitycy.

Podczas czwartkowego posiedzenia władze EBC zdecydowały, że pozostawią stopy na rekordowo niskim poziomie 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc. "Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto" - podaje EBC.

bFfAcBnr

Władze EBC od dawna pompują w rynki pieniądze w celu ożywienia sytuacji gospodarczej w Europie. Obecnie przeznaczają na to około 60 mld euro miesięcznie. Bank potwierdził właśnie, że będzie prowadził tę politykę do końca 2017 r., a w razie potrzeby jeszcze dłużej.

"Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia" - czytamy w komunikacie EBC.

bFfAcBnS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
_hehehehe_
5 lata temu
Jaka piękna katastrofa - już dziś rentowność 91 dniowych bonów skarbowych USA jest porównywalna z niemieckimi 30-o latkami! Kto normalny poza EBC będzie dalej pożyczać Niemcom na 30 lat skoro tyle samo zarobi w USA pożyczając zaledwie na 3 miesiące?! Cały rynek długu Strefy Euro to obecnie jedno wielkie bulgoczące bagno, a do tego mamy jeszcze 2 podwyżki FED w tym roku, czyli dalsza aprecjacja dolara względem euro, połączona z dalszym wzrostem rentowności w USA!
gc
5 lata temu
stawiam 10euro że do końca czerwca będą jeszcze minimum 2 zamachy terrorystyczne w UE. ciekawe o ile % ta 10 wzrośnie.
europejczyk48
5 lata temu
W podręcznikach historii IV PRL czyli w książkach kucharskich Beatko...
bFfAcBnT
moto
5 lata temu
Dla swoich jak zwykle "dobra zmiana" .Gratulacje
gybuj
5 lata temu
Drukujemy, skupujemy, trallallallalla