Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duże wzrosty na GPW

0
Podziel się:

Indeks WIG20 zakończył sesję zyskując ponad 5 procent.

Duże wzrosty na GPW
(PAP/EPA)

*Na GPW w Warszawie doszło do długo oczekiwanego odbicia w górę. Indeks WIG20 zakończył sesję zyskując ponad 5 proc. *

Podczas wczorajszej sesji było już widać znaczne odwrócenie negatywnego trendu. na rynek wkroczyli duzi inwestorzy, którzy rozpoczęli skupowanie akcji. Nie jest wykluczone, że indeks największych spółek ustanowił dno na tyle twarde aby teraz móc się przez dłużysz okres odbić w górę.

Pozytywnie na rynek wpłynęła niewątpliwie decyzja Ministerstwa Finansów o sprzedaży na rynku euro z funduszy europejskich oraz deklaracja rządu o wprowadzeniu Polski do systemu ERM-2 bez zmiany konstytucji. Po umocnieniu złotego ruszyły zlecenia kupna akcji na GPW.

Dynamiczna końcówka przyniosła zwiększoną aktywność krajowych inwestorów. Miliard złotych na WIGu został zdobyty w pobliżu godziny 16:00, z kolei na zamknięciu sięgnął niespełna 1,2 miliarda złotych. Około 85 procent wartości obrotu przypadło na indeks blue chipów. Do najbardziej płynnych spółek należy zaliczyć oczywiście sektor banków, przede wszystkim PKOBP z obrotem rzędu 410 milionów złotych oraz PEKAO z obrotem około 180 milionów złotych. Reszta rynku została daleko w tyle.

Zdecydowanie najmocniejszym indeksem okazał się WIG20, który zyskał na zamknięciu aż 5,1 proc. Zdrowe odreagowanie po wcześniejszej przecenie jest dobrym sygnałem dla rynku na przyszłość. Nie można wykluczyć, że dołek, który największe spółki zanotowały w dniu wczorajszym jest właściwym dnem bessy.

W trakcie sesji poznaliśmy kluczowe dane krajowej gospodarki realnej, przy czym należy na wstępie zaznaczyć, że mimo niekorzystnych odczytów, nie zdołały zachwiać rynkiem. Główny Urząd Statystyczny poinformował o wielkości produkcji przemysłowej w styczniu, która zmieniła się o -14,9 procent licząc rok do roku. Rynek oczekiwał -11,5 procent, zatem odczyt wypadł zdecydowanie negatywnie, mimo pesymistycznych prognoz. Drugi odczyt to inflacja PPI za styczeń, gdzie komunikat przyniósł aż 3 procent r/r, przy wcześniejszej prognozie 2,2 procent. Ta informacja może przeszkadzać RPP przy mocnej obniżce głównej stopy procentowej w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)