Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa biliony dolarów wyparowały ze światowych giełd. Wszystko przez Brexit

18
Podziel się:

Na Wall Street ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 roku.

Dwa biliony dolarów wyparowały ze światowych giełd. Wszystko przez Brexit
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 roku. Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgają dwóch bilionów dolarów.

Indeks Dow Jones na koniec piątkowej sesji stracił 3,4 proc., S&P 500 spadł o 3,6 proc., Nasdaq Comp. zniżkował o 4,12 proc.

Mocno traciły akcje amerykańskich banków. Akcje Citigroup traciły w ciągu dnia ponad 7 proc. Około 5 proc. traciły kursy Goldman Sachs oraz JPMorgan.

Inwestorzy szukali okazji do zakupów akcji defensywnych sektorów. Jako jedyne zyskiwały na wartości spółki użyteczności publicznej, rosły też takie firmy, jak Wal-Mart, którego działalność koncentruje się na rynku amerykańskim oraz firma telekomunikacyjna Verizon.

Silne spadki na nowojorskich giełdach to reakcja na wyniki czwartkowego referendum w sprawie wyjścia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Z opublikowanych w piątek rano rezultatów czwartkowego referendum wynika, że 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. Niedługo po ogłoszeniu oficjalnych wyników szef rządu w Londynie David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że nowe referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest bardzo prawdopodobne.

Rynki finansowe nie były przygotowane na takie wyniki referendum. Główne europejskie giełdy notowały silne wzrosty na poprzednich kilku sesjach na fali spekulacji, że nie dojdzie do Brexitu. Na pozostanie Wielkiej Brytanii wskazywało większość ostatnich sondaży przedreferendalnych.

- Brexit może wiązać się z znacznym szokiem finansowym. Dobrą widomością jest jednak to, że sytuacja nie przypomina tej z czasu upadku banku Lehman Brothers. Nie mamy do czynienia z kryzysem na rynku międzybankowym, którego rezultatem byłoby nagłe zatrzymanie się światowej gospodarki - ocenił Mohamed El-Erian - główny doradca ekonomiczny w Allianz.

- Obecny szok związany jest z dużymi zmianami instytucjonalnymi. Doprowadzi to do ruchów na rynkach finansowych. Szczególnie duże ruchy możliwe są na akcjach spółek z sektora finansowego - dodał.

Część analityków zastanawia się, czy reakcja rynków nie była jednak trochę przesadzona.

- Czas pokaże, czy nie mamy do czynienia z przesadną reakcją. Poważne reakcje inwestorów, z którymi mamy obecnie do czynienia, świadczą o tym, że jest duża niepewność. Rynek analizuje wyniki referendum pod kątem tego, czy w przyszłości nie dojdzie do innych, podobnych ruchów w innych krajach - powiedział Chris Konstantinos, dyrektor zarządzania międzynarodowym portfelem w Riverfront Investment.

Trzy główne agencje ratingowe Moody's, S&P 500 oraz Fitch poinformowały, że wynik brytyjskiego referendum będzie miał negatywne konsekwencje dla ratingów kredytowych Wielkiej Brytanii. Obecnie kraj ma najwyższy możliwy rating na poziomie AAA.

gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Xlx
6 lat temu
Bo te pieniądze napisane są palcem na wodzie i dla tego też wyparowują.
jack
6 lat temu
no i super, kilka, kilkanascie osob tak naprawde sie wycofalo, szkoda, ze pewnie celowo po to zeby wrocic za chwile wykupyjac wszstko jak to bylo 100 lat temu i wiele innych razy.. ;-( ONI wiedzieli co robic przed i po brexicie, maja od tego sztaby najmadrzejszych ludzi.... szkoda tlko ze wiekszosc nie zdaje sobie sprawy z tego co sie dzieje, ze polityka tanczy pod muzyke bankow i 'inwestorow' temat rzekaaaa
chłop
6 lat temu
Tka samo prawdziwe te pieniądze jak napis u mnie na ścianie: du.a.
lk
6 lat temu
czy jakieś dobra materialne z tych banków też wyparowały?
wikio
6 lat temu
Z giełd nic nie wyparowało, tam po prostu tych pieniędzy nie ma to wirtualna rzeczywistość i nabieranie naiwnych.