Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Trzeci największy sprzedawca prądu w kraju poprawił wyniki prawie 40-krotnie

Trzeci największy sprzedawca prądu w kraju poprawił wyniki prawie 40-krotnie

Fot. Energa SA

Energa ma za sobą najlepszy kwartał od 2015 roku. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracowała 310 mln zł zysku. To duże, pozytywne zaskoczenie, bo prognozy zakładały wynik niższy o ponad 50 mln zł. Na reakcję inwestorów giełdowych nie trzeba było długo czekać.

Energa zarobiła od stycznia do marca tego roku 310 mln zł. To najwyższy zysk kwartalny energetycznej spółki od dwóch lat. Dokładnie rok temu miała wynik na poziomie zaledwie 8 mln zł, co oznacza poprawę rezultatu prawie 40-krotnie.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosiła na koniec 2016 roku około 1,3 GW.

Z wielkim zadowoleniem przyjęli najnowsze informacje inwestorzy giełdowi. Akcje Energii notowane na warszawskiej giełdzie zyskały na wartości od rana blisko 3 proc. To pod tym względem najlepsza spółka wśród dwudziestki największych firm z GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji spółki Energa

Taka reakcja inwestorów wynika z wyraźnego przekroczenia przez Energę prognoz dla zysku. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się średnio wyniku na poziomie 254 mln zł. Przebitka wyniosła więc ponad 50 mln zł.

Dobra passa posiadaczy akcji Energii trwa już dłuższy czas. Od początku roku cena akcji podskoczyła o blisko 15 proc., a przez ostatnie sześć miesięcy można było na nich zarobić dwukrotnie więcej.

Przychody ze sprzedaży energetycznej grupy wyniosły w pierwszym kwartale tego roku 2 mld 710 mln zł i były wyższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 3 proc., czyli o 89 mln zł. Jak wskazuje Energa, zawdzięcza to głównie większym o 65 mln zł przychodom w segmencie dystrybucji energii elektrycznej.

Drugim najważniejszym segmentem działalności jest wytwarzania energii. Tu wyniki są gorsze niż rok temu. EBITDA, czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od kredytów i obligacji oraz przed uwzględnieniem podatków i amortyzacji, był niższy o 29 mln zł.

Najmniejszy udział w wynikach ma dział sprzedaży energii odbiorcom końcowym. Tu wynik w skali roku obniżył się o 4 proc., czyli około 38 mln zł. Był to głównie efekt niższej marży na sprzedaży energii elektrycznej oraz gazu. Wpłynęły na to w dużej mierze kwestie regulacyjne: obniżenie o ponad 4 proc. taryfy G przez Urząd Regulacji Energetyki oraz wzrost kosztów wykonywania zadań tzw. Sprzedawcy Zobowiązanego.

Grupa Energa w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wyprodukowała 1 023 GWh energii elektrycznej, czyli o 18 GWh więcej niż rok temu. Spadek produkcji z węgla (o 11 GWh) został skompensowany wyższą produkcją energii w źródłach wodnych (24 GWh) na skutek lepszych warunków hydrologicznych oraz z wiatru (12 GWh), głównie dzięki produkcji nowej farmy wiatrowej Parsówek.

Łączna sprzedaż energii elektrycznej wyniosła 5 943 GWh, co oznacza minimalne spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,3 proc. (tj. o 20 GWh).

energetyka, energa, wyniki kwartalne, eng, sprzedaż prądu
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
fryfran
2017-05-11 10:37
A co takiego wielkiego,że tak osiągają wysokie zyski. Czy trzeba być wyjątkowo uzdolnionym fachowcem by zwiększać dochody?. Trzeba mieć tylko "charakter". Te umiejętności dotyczą min. ludzi w bankach,ubezpieczeniach,telewizjach,łączności i wielu innych.
Czy to takie trudne podnieść cenę ,wprowadzić dodatkowe elementy opłat. Jednak by to zafunkcjonowało to trzeba zatrudnić grupę dobrych prawników tzw. węzłowych którzy wytworzą treści umów tak zapętlone że nawet prezes nie jest w stanie ją logicznie rozebrać. Ot i cała mądrość wzrostu zysków .
bb
2017-05-11 10:35
Energa nastepny zlodziej rachunki coraz wieksze NA ludziach dorabiaja sie zlodziej--banki to samo corza wiecej oplat itd---jak biore do reki oplaty z przed paru lat to wlos deba staje----rachunki o 100% wyzsze a przeciez ja nie zarabiam 100% wiecej wiec biednieje z roku na rok
tak,tak.
2017-05-10 23:39

W pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracowała 310 mln zł zysku.
Zapewne w głównej mierze dzięki narzucaniu nowym klientom przy zawieraniu umowy na dostawę energii oferty "Premium" o szczegółach ich nie informując, gdzie w rachunkach za energię dolicza się opłatę handlowa w wys.13zł/mies. oraz wyższe są niektóre opłaty stałe.
Klienci o tym dowiadują się wówczas , gdy otrzymują pierwszy rachunek za energię ale już jest za późno i płacą frycowe przez kilka lat.
Pokaż wszystkie komentarze (17)