Notowania

Getin Holding ocenił sytuację na Ukrainie pod kątem swojej działalności

Spółka nie rozważa także sprzedaży ukraińskiego banku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Getin Holding ocenia, że przy braku eskalacji konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy nie będzie musiał zawiązywać kolejnych znaczących dodatkowych rezerw. Spółka nie rozważa sprzedaży ukraińskiego banku - poinformował Piotr Kaczmarek, prezes spółki.

Wynik netto grupy Idea Bank (Ukraina) za trzy kwartały 2014 wyniósł minus 36,9 mln zł._ - Bank ten zanotował stratę w III kwartale tylko i wyłącznie z powodu zaksięgowania prawie 18 mln dodatkowych rezerw związanych z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy _ - powiedział dziennikarzom Kaczmarek.

_ - Jeżeli ten konflikt nie będzie się rozszerzał, to znaczących negatywnych one-offów nie spodziewam się _ - dodał.

Ukraiński bank w III kwartale kontynuował sprzedaż w rejonach nie objętych walkami. Koszty eskalacji działań wojennych bank szacuje na 49,4 mln zł.

_ Odsunęliśmy się z biznesem od strefy walk na dobre 200 km, pozamykaliśmy placówki - w III kwartale zamknęliśmy 17 oddziałów _ - powiedział Kaczmarek.

_ Na razie nie rozważamy scenariusza sprzedaży tego banku. Nikt nie przewiduje wariantu totalnego rozszerzenia konfliktu _ - dodał.

Getin Holding we wtorek rano podał, że zysk netto grupy, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w III kwartale 2014 roku wzrósł do 106 mln zł z 63,2 mln zł rok wcześniej. Po trzech kwartałach 2014 roku zysk netto wyniósł 179,7 mln zł, czyli był o 7,4 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wynik odsetkowy w III kwartale wyniósł 210,1 mln zł, czyli wzrósł 46,3 proc. rdr, a wynik prowizyjny wyniósł 86,2 mln zł, czyli spadł 20,5 proc. rdr.

Zysk netto grupy Idea Bank (Polska) za trzy kwartały 2014 wyniósł 186,7 mln zł i w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku był wyższy o 209,3 proc. Aktywa tej grupy na koniec III kwartału 2014 wynosiły 13,5 mld zł, co stanowi wzrost 75 proc. rdr.

_ Nie planuję starty w IV kwartale, więc na pewno wyniki w tym roku będą dużo wyższe niż w ubiegłym roku _ - powiedział Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

We wrześniu grupa sfinalizowała umowę nabycia VB Leasing Polska i VB Leasing Rumunia.

Getin Holding w 2014 roku kupił także getBack (spółka windykacyjna) oraz Idea Money (mikrofaktoring). Ich łączna kontrybucja od lipca 2014 r. do wyniku w III kwartale wyniosła 18,6 mln zł.

Prezes nie wykluczył kolejnych akwizycji_ . - Do przejęć podchodzimy oportunistycznie. Jeżeli trafi się jakiś cel akwizycyjny, to nie wykluczamy żadnego scenariusza _ - powiedział Augustyniak.

Tagi: getin holding, gtn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz