Notowania

giełda
28.12.2018 12:47

Sejm debatuje o cenach prądu. Akcje spółek energetycznych idą mocno w górę

W kilka godzin państwowe spółki energetyczne notowane na giełdzie zyskały na wartości blisko pół miliarda złotych. Zamieszanie w Sejmie na razie nie zraża inwestorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim.

Sejm zajmuje się w piątek ustawą, która ma zablokować podwyżki cen prądu w 2019 roku. Rzutem na taśmę premier Mateusz Morawiecki wniósł do Sejmu autopoprawkę ustawy, co wywołało ogromne zamieszanie. Więcej na ten temat można przeczytać w naszej relacji na żywo.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że rozwiązaniem niwelującym podwyżki mają być zmiany w VAT, akcyzie i opłacie przejściowej. Wcześniej otwarcie na temat podwyżek wypowiedział się poseł PiS Karol Karski, który stwierdził, że "spółki zmienią ceny energii albo my zmienimy im prezesów".

Całe zamieszanie nie burzy jednak spokoju inwestorów giełdowych. Co więcej, notowania energetycznych spółek kontrolowanych przez skarb państwa idą mocno w górę. Sektorowy indeks WIG-Energia wyróżnia się na całym rynku, zyskując na wartości około 1,5 proc.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG-Energia

To jednak nic przy statystykach konkretnych spółek. W południe 5 proc. na plusie były akcje Energi. Prawie 4 proc. nad kreską notowany jest Tauron. To dwie najmocniejsze spółki w WIG20. W obu przypadkach oznacza to wzrost kapitalizacji po około 150 mln zł.

Mniej procentowo (1 proc.) rośnie PGE, ale biorąc pod uwagę wielkość spółki przekłada się to również na wzrost kapitalizacji o blisko 170 mln zł. Neutralnie wypada jedynie Enea, która zyskuje na wartości około 0,5 proc., co daje niecałe 20 mln zł.

Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Po zachowaniu inwestorów widać, że jest oczekiwanie pozytywnego rozwiązania dla spółek. Były co do tego duże wątpliwości w momencie, gdy minister energii Krzysztof Tchórzewski chciał rekompensować podwyżki cen prądu z oszczędności samych firm energetycznych.

Giełdowe spółki energetyczne odbijają po kilku tygodniach wyraźnych spadków cen akcji. Od początku grudnia indeks WIG-Energia stracił na wartości blisko 12 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, energetyka, akcje, ceny prądu, sejm, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2018

BolekNawet jak teraz nie podrozeje to zapare miesiecy na 100% Ja im nie wierze

28-12-2018

tłumaczeniePowiem tak monopol często robi co chce. Podobnie będzie z paliwami płynnymi. Jak Orlen przejmie Lotos nic już mu nie podskoczy i będzie teraz … Czytaj całość

28-12-2018

HOSSABIOTON, nadchodzi druga , tym razem , potężna fala wzrostowa.

Rozwiń komentarze (5)