Notowania

giełda
04.11.2008 16:40

Giełda mocno w górę

Inwestorzy w Warszawie nie czekali na wynik wyborów w USA i wzięli się za kupowanie akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Dobry nastrój inwestorów na europejskich parkietach przełożył się na wzrosty indeksów na warszawskiej giełdzie.

WIG20 po neutralnym otwarciu przez cały dzień piął się w górę, aby ostatecznie zakończyć notowania powyżej 1.900 pkt.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów: S&P500 oraz DJIA zniżkowały odpowiednio o 0,3% oraz 0,1%, a technologiczny Nasdaq sesję zakończył na plusie wynoszącym 0,3%. Do gry po wczorajszej przerwie powrócił parkiet azjatycki. Tokijski Nikkei225 zakończył dzień silnym wzrostem wynoszącym 6,3% za sprawą odrabiających straty walorów sektora finansowego.

_ - Dzisiejsze otwarcie w Warszawie ukształtowało się na poziomie 1820 pkt (+0,1%). Podobnie handel rozpoczęły parkiety zachodniej Europy. Tuż po otwarciu indeksy Starego Kontynentu lekko obniżyły swe notowania, jednocześnie wyznaczając sesyjne minima, które dla WIG20 ukształtowane zostało na wysokości 1804,3pkt _ ocenił Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

O godz. 11. na rynek napłynęły dane dotyczące dynamiki inflacji PPI w strefie euro, która wyniosła za wrzesień -0,2% m/m wobec oczekiwanych -0,1% m/m. W tym czasie WIG20 zyskiwał ok. 1,6% głownie dzięki zwyżkującym spółkom sektora finansowego. Większe wzrosty blokowała TPSA, której akcje traciły na wartości.

Kolejne godziny handlu upływały w zdecydowanym trendzie wzrostowym, który podyktowany był zwyżkującym amerykańskim rynkiem terminowym. Kontrakty na S&P500 notowane były na przeszło 2% plusach.

_ - O godz. 12. kolejna silna fala wzrostowa pozwoliła warszawskiemu indeksowi grupującemu największe spółki zbliżyć się do poziomu 1863-73 pkt, na którym kształtował się silny opór. Jego przełamanie oznaczałoby możliwość kolejnego impulsu wzrostowego. Po około godzinnej konsolidacji WIG20 z impetem zdołał przebić poziom 1873pkt kierując się na nowe szczyty _- skomentowała analityk BDM.

W drugiej połowie sesji na wartości zaczęły zyskiwać walory TPSA, które zdołały powrócić na neutralne poziomy (+0,0%). Największy udział we wtorkowej zwyżce indeksu miały PKO PB (+7,8%), Pekao (+6,7%), KGHM (+5,6%). Największy dzienny wzrost zanotowały walory Biotonu, które zyskały 0,4 PLN (+10,3%).

WIG20 zakończył sesję na poziomie 1903,4pkt po wzroście o 4,7%. WIG wzrósł o 4,02% do poziomu 29.600,54 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,36 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zobacz serwis specjalny Kryzys Finansowy ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Sprawdź indeksy na zagranicznych giełdach ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Aktualne ceny surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* **[ Przyłącz się do społeczności giełdowych inwestorów MyStock.pl ]( http://www.mysotck.pl/ )**
Tagi: giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz