Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW emituje obligacje. Chce pozyskać 60 mln zł od drobnych inwestorów

7
Podziel się:

W poniedziałek rozpoczęła się publiczna emisja obligacji serii E Giełdy Papierów Wartościowych o wartości do 60 mln zł.

GPW emituje obligacje. Chce pozyskać 60 mln zł od drobnych inwestorów
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Skierowana jest w pierwszej kolejności do inwestorów indywidualnych.

"Zdecydowaliśmy o przeznaczeniu drugiej transzy obligacji GPW dla inwestorów indywidualnych. Naszym celem jest zachęcenie ich do powrotu na warszawski parkiet. Chcemy też przyciągnąć nowych inwestorów, którzy z powodzeniem mogliby budować razem z giełdą swój kapitał na przyszłość. Giełda jest spółką wysoko rentowną, wypłacalną i stosunkowo mało zadłużoną. A to oznacza, że obligacje GPW są inwestycją bezpieczną" - powiedziała prof. Małgorzata Zaleska, prezes GPW, cytowana w informacji spółki.

Cena emisyjna obligacji serii E uzależniona będzie od dnia złożenia zapisu. Cena emisyjna jednej obligacji pierwszego dnia zapisów, czyli 2 stycznia, wyniesie 99,88 zł. W kolejnych dniach zapisów będzie rosła do 99,96 zł w ostatnim dniu zapisów, czyli 12 stycznia. Zapisy na obligacje serii E będą prowadzone do 12 stycznia. Mogą zostać zakończone przed terminem w przypadku objęcia przez inwestorów wszystkich obligacji.

Kurs akcji GPW w ostatnich trzech miesiącach

Wcześniej GPW przeprowadziła emisję obligacji serii D dla inwestorów instytucjonalnych. Zadeklarowali oni chęć objęcia ponad dwukrotnie więcej obligacji serii D aniżeli oferowane przez GPW. Ostatecznie przydzielono maksymalną liczbę 600 tys. obligacji serii D.

Łączna wartość nominalna obydwu serii nie przekroczy 120 mln zł, a każdej serii 60 mln zł. Seria D została skierowana do inwestorów instytucjonalnych, a seria E w pierwszej kolejności do inwestorów indywidualnych.

Obligacje serii D i E będą oprocentowane według zmiennej stopy procentowej stanowiącej sumę stawki referencyjnej WIBOR 6M oraz marży w wysokości 0,95 proc. w stosunku rocznym. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych. Odsetki od obligacji serii D i odsetki od obligacji serii E będą płatne w dniach określonych w warunkach emisji obligacji każdej z serii, zawartych w prospekcie emisyjnym obligacji.

Dzień wykupu obligacji został wyznaczony na 31 stycznia 2022 r.

Oferującym jest firma inwestycyjna Pekao Investment Banking. Organizatorami są Bank Pekao oraz Pekao Investment Banking. Współorganizatorami są Bank Handlowy w Warszawie oraz Dom Maklerski Banku Handlowego. W skład konsorcjum dystrybucyjnego GPW w przypadku obligacji serii kierowanej do inwestorów indywidualnych wchodzą: Centralny Dom Maklerski Pekao, Dom Maklerski Pekao, Dom Inwestycyjny Xelion, Dom Maklerski Banku Handlowego, Biuro Maklerskie Alior Banku oraz Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

oprac. Łukasz Pałka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
dziad
8 lat temu
Ich trzeba traktować jak za PRL. Jak władza mówi nie bójcie się, to trzeba się bać. W przeciwieństwie do poprzedników na nasze nieszczęście ten rząd coś realizuje. A wiadomo, urzędnik zniszczy nawet stalową kulkę, nie wspominając o naszej prężnej, budzącej podziw gospodarce na miarę trzeciego, ale wciąż świata.
Spółkowy Janu...
8 lat temu
60? A przypadkiem to nie podobna cyferka do deficytu budżetowego na ten rok? Cyt. śp. A. Leppera "(...) brakuje 2? Sięga się do kieszeni podatników, ludzi najbiedniejszych(...)". W najbliższym czasie piszący ten komentarz nie panuje popełnić samobójstwa!
Jasiek z IV b
8 lat temu
Jak GPW potrzebuje pieniędzy niech weźmie kredyt w parabanku a nie próbuje okradać obywateli !
buhaha
8 lat temu
Z ulic bandziorstwo przeszło we wszelkiego rodzaju urzędy, zapewniając sobie całkowitą bezkarność !!!! GPW chce wydoić drobnych ciułaczy, a może najpierw zrobi porządek / może przy pomocy KNF/ z osobnikami robiącymi przekręty a zasiadającymi w zarządach i radach nadzorczych spółek !!!!!!!!!!!!!!
dr Juda
8 lat temu
Poszukują drobnych inwestorów ? Chyba drobnych leszczy do wydojenia z kasy. Większych inwestorów już na to nie nabiorą. Za dużo stracili w tym kasynie.