Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do minus 1,9 pkt w lutym

0
Podziel się:
GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do minus 1,9 pkt w lutym

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,7 pkt proc. m/m w lutym br. i wyniósł minus 1,9 pkt (wzrósł o 4,3 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

"Wśród składowych wskaźnika, spadek odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 3,2 pkt proc.), przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 0,7 pkt proc.) oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 0,6 pkt proc.). Nieco wyższe, niż przed miesiącem, wartości wystąpiły dla wskaźników dotyczących przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 0,9 pkt proc.) i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 0,3 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 0,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie minus 3,6.

"Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęła poprawa ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 4,5 pkt proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 0,9 pkt proc.). Obniżyły się natomiast oceny dotyczące możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 1,7 i 0,7 pkt proc.)" - czytamy dalej.

W lutym br. WWUK osiągnął wartość o 4,6 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W styczniu 2017 r. przeprowadzono 1 387 wywiadów w okresie 2-12 stycznia 2017 r. (w tym 79 metodą CATI).

(ISBNews)

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)