Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

HSBC: PKB Chin wzrośnie o 7,1% w br., polskie firmy powoli odkrywają ten rynek

0
Podziel się
HSBC: PKB Chin wzrośnie o 7,1% w br., polskie firmy powoli odkrywają ten rynek
bEiEYoHV

PKB w Chinach wzrośnie w tym roku o 7,1% oraz o 7,2% w 2016 roku, prognozuje HSBC Bank. Wzrost gospodarczy przyspieszy m.in. dzięki realizacji projektu "Nowy Jedwabny Szlak". Polskie firmy powoli odkrywają potencjał Chin, podkreślił prezes HSBC Bank Polska Michał H. Mrożek.

Celem powstania "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zwanego potocznie Nowym Jedwabnym Szlakiem jest stymulowanie rozwoju zachodniej części Chin dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury wewnątrz kraju oraz wzmocnienie popytu na chińskie produkty i usługi za granicą dzięki rozwojowi połączeń transportowych na linii Chiny-Europa. Całkowita wartość inwestycji w planowane i rozpoczęte projekty może sięgać prawie 1,5 bln RMB. Liczba planowanych projektów przekracza 900 (w tym budowa 15 nowych portów), podał bank.

"Chociaż współpraca Polski z Chinami cały czas rośnie, ten ogromny kraj wciąż pozostaje poza czołówką naszych partnerów handlowych. Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku jest szansą, aby zrównoważyć naszą wymianę handlową z tym perspektywicznym rynkiem. Polskie firmy powoli odkrywają potencjał Chin" - powiedział Mrożek, cytowany w komunikacie.

bEiEYoHX

Zdaniem prezydenta Xi Jinpinga, realizacja koncepcji "Jednego Pasa, Jednej Drogi" powinna przyspieszyć wzrost chińskiego PKB o 0,25 pkt proc. w 2015 roku.

"Ekonomiści HSBC przewidują, że PKB Państwa Środka wzrośnie w tym roku o 7,1% oraz o 7,2% w 2016 roku" - podano także w komunikacie.

Według Mrożka, dzięki nowej drodze handlowej łączącej Chiny z Europą, która będzie biegła m.in. przez Polskę, nasz kraj zyskuje wyjątkową okazję do stania się regionalnym centrum wymiany handlowej na linii Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia.

"Nowy Szlak Jedwabny to droga w obu kierunkach i wierzę, że polskie firmy będą potrafiły wykorzystać tę szansę, przy wsparciu ze strony administracji publicznej, która w wyraźny sposób intensyfikuje starania ukierunkowane na budowanie relacji z Pekinem na najwyższych szczeblach władzy" - dodał prezes HSBC Bank Polska.

bEiEYoId

Chińska koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku to inicjatywa ukierunkowana na wzmocnienie wymiany handlowej i przepływów kapitałowych dzięki wartym miliardy dolarów inwestycjom w rozwój sieci dróg, linii kolejowych, portów i innych projektów infrastrukturalnych na terenie Państwa Środka i poza jego granicami.

Nowy Jedwabny Szlak będzie składał się z części lądowej, biegnącej z Chin przez Azję Centralną do Europy, oraz morskiej, łączącej Chiny, Południowo-Wschodnią Azję, Indie i Afrykę. Będzie łączył 64 kraje, które generują łącznie 29% globalnego PKB i gdzie mieszka 63% światowej populacji, podał również HSBC.

Jak podkreśla HSBC Bank, w odpowiedzi na ogromne potrzeby finansowe związane z realizacją tej koncepcji Pekin zainaugurował Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB), który zrzesza 57 krajów członkowskich (Polska jest jednym z członków-założycieli).

"Wartość wymiany handlowej między Chinami a krajami leżącymi wzdłuż Nowego Szlaku Jedwabnego może przekroczyć 2,5 bln USD. Inwestycje związane z tym przedsięwzięciem - oraz wynikający z jego realizacji wzrost wymiany handlowej - mają przyczynić się do zwiększenia popularności chińskiej waluty w rozliczeniach międzynarodowych" - czytamy również w komunikacie.

bEiEYoIy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)