Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest porozumienie PGNiG-Gazprom

0
Podziel się

Strony uzgodniły zwiększenie dostaw i przedłużenie istniejącego kontraktu.

Jest porozumienie PGNiG-Gazprom
(Materiały prasowe)
bEiiEqqJ

PGNiG i Gazprom uzgodniły kwestię współpracy w zakresie dostaw gazu do Polski - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym. Strony porozumiały się w sprawie zwiększenia dostaw i przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

_ Poza tym wypracowano kompromisowe rozwiązania dotyczące zarządzania spółką EuRoPol GAZ SA i jej polityki taryfowej _ - poinnformowała spółka w komunikacie.

Wypracowane podczas rozmów uzgodnienia mają wejść w życie po podpisaniu przez
Rzeczpospolitą Polską i Federację Rosyjską odpowiednich dokumentów na
szczeblu rządowym.

bEiiEqqL

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m3, z czego ok. 30 proc.
stanowi wydobycie krajowe.

W 2008 roku Gazprom Export dostarczył do Polski ponad 7 mld m3 gazu. Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia.

Spółka EuRoPol GAZ działa od 1993 roku i jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa o długości 684 km, a także 5 tłoczni.

Głównymi akcjonariuszami spółki EuRoPol GAZ SA są: PGNiG SA i OAO Gazprom (po 48 proc. akcji). Pozostałe 4 proc. należą do spółki Gas Trading, której akcjonariuszami odpowiednio są: PGNiG - 43,41 proc., PHZ Bartimpex - 36,17 proc., Gazprom Export - 15,88 proc., Węglokoks - 2,27 proc. i Wintershall Erdgas Handelshaus GmbH - 2,27 proc.

bEiiEqqR
bEiiEqrm
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)