Notowania

jsw
17.11.2017 09:18

Fatalny początek dnia dla akcji JSW. Najwięksi pesymiści nie spodziewali się tak słabych wyników

Państwowa grupa wydobywcza wypracowała w trzecim kwartale 360 mln zł zysku, podczas gdy spodziewano się, że zarobi "na czysto" ponad 550 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzel/REPORTER)
Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała podsumowanie ostatnich wyników.

Prawie 10 proc. taniały akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej na otwarciu piątkowej sesji giełdowej. To efekt gorszych od prognoz wyników finansowych. Państwowa grupa wydobywcza wypracowała w trzecim kwartale 360 mln zł zysku, podczas gdy spodziewano się, że zarobi "na czysto" ponad 550 mln zł.

Grupa JSW, a więc jeden z czołowych producentów koksu w Unii Europejskiej, wypracowała w okresie od lipca do września 360,4 mln zł zysku. To bardzo dobry wynik na tle analogicznego okresu poprzedniego roku, gdy miała 139 mln zł straty. Złożyła się na to całkowita sprzedaż (głównie węgla i koksu) na poziomie 1,99 mld zł, a więc o 320 mln zł wyższa niż rok temu. Tym samym łączne zyski za dziewięć pierwszych miesięcy tego roku sięgają 1,8 mld zł przy 288 mln zł na minusie przed rokiem.

Z pozoru wszystko jest w najlepszym porządku. Jest jednak druga strona medalu. Kolejny kwartał z rzędu zyski JSW są coraz mniejsze. W porównaniu z okresem kwiecień-czerwiec o 36 proc. i o 58 proc. niższe względem pierwszych trzech miesięcy tego roku. To dosyć niepokojące sygnały.

Do Polski zmierza węgiel z USA

O tym, że nie jest to tylko czepianie się, świadczy fakt, że ostatnie raportowane zyski są zdecydowanie poniżej prognoz analityków. Eksperci ankietowani przez agencję PAP typowali średnio około 552 mln zł zysku. Ostateczny wynik jest więc o blisko 190 mln zł niższy.

Co więcej, nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się tak niskich zysków. Typy poszczególnych analityków mieściły się w przedziale od 474 do 600 mln zł.

Na reakcję inwestorów giełdowych nie trzeba było długo czekać. Wyrazili swoje niezadowolenie wynikami już w pierwszych minutach piątkowej sesji na GPW. Chwilę po godzinie 9:00 notowania spółki spadały nawet blisko 10 proc. względem poziomów z poprzedniego dnia. To na razie zdecydowanie najgorsza spółka wśród dwudziestki największych firm warszawskiej giełdy i jedna ze słabszych na całym rynku.

Obserwuj bieżące notowania akcji JSW

W ostatnich trzech miesiącach produkcja węgla w JSW była na poziomie 3,54 mln ton wobec, co oznacza spadek o około 600 tys. ton wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. Spadła również produkcja koksu, z 2,85 do 2,55 mln ton. Najmniej grupa wydobyła węgla energetycznego - minimalnie poniżej miliona ton.

Gorsze statystyki wynikają m.in. z faktu przekazania kopalń KWK Krupiński i Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Miało to miejsce pod koniec października ubiegłego roku i z końcem marca tego. Tym samym porównywanie produkcji przez sam ten fakt jest nieco zaburzone. Pomijając wydobycie w obu kopalniach okazałoby się, że w skali roku produkcja węgla w grupie JSW zwiększyła się o 5,4 proc.

Zdecydowanie spadła sprzedaż węgla ogółem. W trzecim kwartale nabywców znalazło 3,55 mln ton wobec 4,63 mln ton rok wcześniej. Za to sprzedawany był po lepszych cenach. Tona węgla koksowego kosztuje obecnie około 662 zł za tonę. Sam koks jest wyceniany na 924 zł, a węgiel energetyczny na 204,3 zł. Ten ostatni podrożał w rok średnio o 11 proc., koks o 66 proc., a węgiel koksowy ponad 100 proc.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jest też jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ponad 26 tys. osób, w tym ponad 20 tys. w samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Tagi: jsw, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2017

3 sortGórnicy , spoko. Będzie "dobra zmiana" i obok abonamentu TV, będziemy utrzymywać kopalnie, 500+, mieszkanie 500+, stocznie i inne populizmy … Czytaj całość

17-11-2017

AlpcZysk z dotacji, ha ha ha.

17-11-2017

ZK590Ja płacę za tonę węgla 1000 złotych a JSW wypracowała zysk jakby z prowadzenia ciucholandu. Jakże słusznie należy się po 10000 zł dla tych co po 20-30 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)