Notowania

pko
30.06.2009 10:49

Kapitał PKO BP wzrośnie o 2 mld zł netto

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, aby PKO BP wypłacił 1 mld zł dywidendy z zysku za 2008 rok, co daje 1 zł dywidendy na akcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkobp.pl)

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, aby PKO BP wypłacił 1 mld zł dywidendy z zysku za 2008 rok, co daje 1 zł dywidendy na akcję. Dodatkowo bank miałby po emisji akcji wypłacić zaliczkową dywidendę na poczet zysku za '09 i dodatkową dywidendę w 2010 roku - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym.

W efekcie tych działań, po emisji akcji i wypłacie dywidend, kapitał PKO BP ma być podwyższony o 2 mld zł netto (z czego 5 mld zł ma być pozyskane z emisji akcji, a 3 mld zł trafiłoby do akcjonariuszy w formie dywidendy).

W sprawie podwyższenia kapitału zakładowego SP zamierza głosować za podwyższeniem kapitału zakładowego o kwotę nie wyższą niż trzysta milionów złotych, poprzez emisję nie więcej niż trzystu milionów akcji. Przewidywanym dniem prawa poboru byłby 29 października 2009 roku.

_ Minister Skarbu Państwa proponuje zatem najpierw podwyższenie kapitału, a dopiero w drugiej kolejności wypłatę dywidendy zaliczkowej w 2009 roku oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku - w kwocie zależnej od zysku wygenerowanego przez Bank oraz potrzeb budżetowych. Takie podejście ogranicza ryzyko, nie rodzi przymusu podwyższenia kapitału na niekorzystnych dla obecnych akcjonariuszy warunkach, oraz pozwala na elastyczne reagowanie w warunkach zmienności na Giełdzie Papierów Wartościowych, czyli na pełną kontrolę i optymalizację procesu emisji _ - napisano w komunikacie MSP.

Dniem ustalenia prawa do dywidendy z zysku za 2008 rok ma być 24 września.

_ Wypłata dywidendy w wysokości jednego miliarda złotych powinna pozwolić na utrzymanie współczynnika wypłacalności PKO BP powyżej 10 proc., czyli poziomu rekomendowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego i uważanego za bezpieczny dla stabilności banku jak i umożliwiającego rozwijanie akcji kredytowej _ - napisano w komunikacie resortu skarbu.

_ Wysokość dywidendy za 2008 rok jest również zgodna z dotychczasową praktyką banku wypłacania dywidendy w wysokości około 1 zł na akcję _ - dodano.

Ponadto, w celu zwiększenia bezpieczeństwa PKO BP, Ministerstwo Skarbu Państwa podejmie działania mające na celu otrzymanie przez Bank pożyczki podporządkowanej od Banku Gospodarstwa Krajowego, na warunkach pozwalających zaliczyć ją do kapitałów uzupełniających.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pko, msp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz