Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sse
03.07.2018 13:25

Katowicka SSE pozyskała 33 inwestycje na ponad 1,5 mld zł w I półr.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała 33 inwestycje (w tym 14 polskich inwestycji) warte ponad 1,5 mld zł w I półroczu br., co da pracę 1 147 osobom, przy utrzymaniu dotychczasowego zatrudnienia na poziomie ponad 13 tys. pracowników, podała strefa.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pierwsze półrocze należy do firm z branży motoryzacyjnej i metalowej, ale inwestycje na terenie KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora elektrycznego i elektronicznego, a także budowlanego, tworzyw sztucznych, spożywczego, AGD oraz logistyki" - powiedział prezes KSSE Janusz Michałek, cytowany w komunikacie.

Polskie firmy zainwestują łącznie prawie 520 mln zł, tworząc ponad 200 nowych miejsc pracy i utrzymując 1,8 tys. już istniejących.

"Katowicka Strefa jest atrakcyjna dla dużych graczy, którzy w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku aktywnie działali i stanowią 63% tegorocznych inwestorów. Jednak coraz chętniej inwestują u nas także małe i średnie firmy, które w tym półroczu stworzyły 37% pozyskanych inwestycji. Cieszy nas rosnąca aktywność w KSSE polskich przedsiębiorstw. Blisko 44% tegorocznych projektów zrealizują firmy z rodzimym kapitałem" - powiedziała zastępca prezesa Katowickiej SSE Barbara Piontek, cytowana w komunikacie.

W I poł. 2018 wśród zagranicznych inwestorów najwięcej pod względem wartości zainwestują Włosi, Niemcy i Amerykanie. Oprócz nich na terenach KSSE zainwestują również firmy z kapitałem: francuskim, austriackim, holenderskim, chińskim i tureckim.

"Włoska firma Magneti Marelli zainwestuje 366 mln zł na terenie KSSE. Zatrudnienie w zakładach w Sosnowcu i Bielsku-Białej znajdzie 61 nowych pracowników, a ponad 3 tys. miejsc pracy zostanie utrzymanych. Wśród pozyskanych przez KSSE włoskich inwestorów jest też m.in. firma Best Poland - z branży AGD - która zainwestuje m.in. w modernizację linii produkcji i montażu okapów kuchennych, czy Pol-Technology, która w Sosnowcu będzie rozwijać nowatorskie metody powlekania wyrobów gumowych i metalowych. Inwestor, za blisko 26 mln zł, wybuduje zakład produkcji uszczelnień technicznych metodą wtrysku. Inwestycja ta przyniesie 60 nowych miejsc pracy" - czytamy w komunikacie.

W tym roku zainwestowały następujące firmy w KSSE: Magnetti Marelli Poland i dwukrotnie Magnetti Marelli Suspension Systems, Tenneco Automotive, Pol-Technology, ZF TRW, BMZ Poland, AXA Stenman Poland, Ulus Metal, Tenglong Polska, Sanhua (AWECO Polska Appliance), Żywiec-Zdrój, Alpla, Best Poland, Seltre Production APC-BACK Europ Polska, Schade Polska, Unger Steel Polska, TRW Polska, Adient Foam Poland oraz polskie firmy: Linmot, Rosa, Bruki Trawinski, Pureko, EKOP, Elhand Transformatory, Pionart Konstrukcje, Profisystem CNC, Ekoland, Kronospan Prasa, Kronospan Recykling, Elektropoli, Bagsik, Pawlik i Wspólnicy, podano także.

W KSSE działa ponad 300 krajowych i międzynarodowych firm. KSSE wydała dotychczas ponad 570 zezwoleń, na podstawie których firmy zainwestowały już ponad 32 mld zł i utworzyły blisko 75 tys. miejsc pracy. Według Financial Times, w ostatnich trzech latach KSSE należy do najlepszej strefy ekonomicznej w Europie. KSSE zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów, na obszarze 45 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim.

(ISBnews)

Tagi: sse, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2018

AjkaTo będzie dobry zastrzyk dla polskiej gospodarki! I trochę miejsc pracy się zrobi. Super!

30-07-2018

ooa tak krytykują te biznesy w polsce, a jednak się kręci. to chyba najgorzej nie jest, skoro i kronospan inwestuje i ekoland i bmz. tylko patrzeć jak … Czytaj całość

26-07-2018

zacykpozytywnie widzieć, że tyle firm takich jak kronospan albo elektropoli inwestuje w strefie.

Rozwiń komentarze (4)