Notowania

kghm
08.12.2016 11:38

Władze KGHM dostaną po kieszeni. Państwo przeforsowało zmiany w wynagrodzeniach

Podstawowe wynagrodzenie prezesa nie może przekroczyć około 732 tys. zł rocznie. Do tej pory było nawet dwukrotnie wyższe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mat. prasowe ministerstwa rozwoju)
Na zdjęciu nowy prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Wprowadzona w lipcu ustawa ograniczająca wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa znalazła swoje odzwierciedlenie w zmienionym właśnie statucie spółki KGHM. Podstawowe wynagrodzenie prezesa nie może przekroczyć około 732 tys. zł rocznie. Do tej pory było nawet dwukrotnie wyższe.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM zdecydowało o uregulowaniu wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej. Ma to związek z ustawą z 9 czerwca 2016 rok "o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami". Pod pojęciem "niektórych spółek" kryją się przede wszystkim spółki Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy zmieniły krytykowane wcześniej regulacje tzw. ustawy kominowej, z której wyłączonych było wiele dużych, państwowych podmiotów. M.in. KGHM, którego Skarb Państwa jest udziałowcem w niecałych 32 proc. Nie ma więc większości.

Jak teraz będą opłacani członkowie zarządu? Z każdym z nich będzie zawierana umowa o świadczenie usług zarządzania. W niej będzie zapis, że wynagrodzenie całkowite składa się z dwóch części: stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające.

Miesięczne wynagrodzenie stałe dla poszczególnych członków zarządu będzie się zawierać w przedziale od siedmiokrotności do piętnastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku) w czwartym kwartale poprzedniego roku. Informacje te ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Obecnie jest to 4066,95 zł.

Według nowego przelicznika najniższa pensja w części stałej będzie wynosić w zarządzie KGHM około 28,5 tys. zł. Górny limit to 61 tys. zł miesięcznie. Daje to rocznie kwotę maksymalną w wysokości 732 tys. zł.

Nowe regulacje mocno uderzą po kieszeni władze miedziowego giganta z Lubina. Tylko w części stałej w 2015 roku 5 członków zarządu zarobiło ponad milion złotych. Najwięcej oczywiście ówczesny prezes Herbert Wirth, który miał pensji 1,49 mln zł. Informacje za ten rok poznamy dopiero na początku 2017 roku.

Kwota 732 tys. to dużo? Na tym nie kończy się wynagrodzenie w zarządzie. Do części stałej doliczane jest wynagrodzenie zmienne, uzależnione od poziomu realizacji celów nakreślonych przed właścicieli spółki. Nie może ono przekroczyć kwoty 100 proc. wynagrodzenia stałego, ale może być jej równa. To oznacza, że na obecną chwilę maksymalna roczna pensja w KGHM nie przekroczy 1,5 mln zł.

Jakie cele mają spełnić członkowie zarządu, by liczyć na dodatkowe pieniądze? Statut określa w sposób bardzo ogólny, że chodzi m.in. o restrukturyzację spółki lub wzrost jej wartości, a także poprawę wskaźników ekonomiczno-finansowych. Wynagrodzenie zmienne przysługuje po zatwierdzeniu sprawozdania zarządu z działalności oraz sprawozdania finansowego za poprzedni rok.

Wśród akcjonariuszy nie było jednomyślności w sprawie nowych zasad ustalania płac. "Za" byli właściciele z 77 mln głosów, przeciwko było prawie 20 mln głosów, wstrzymało się niecałe 11 mln. Oczywiście na "tak" głosował przede wszystkim Skarb Państwa.

Tagi: kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2016

BolekPensje rzędu 700tysięcy rocznie w PAŃSTWOWEJ FIRMIE to istne bandyctwo i kpina z innych uczciwie pracujących ludzi za NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ W TEJ SAMEJ … Czytaj całość

08-12-2016

buhahaDlaczego w tych firmach wynagrodzenia członków RN i zarządów nie są powiązane np. z wynikami firmy, średnią płacą w firmie ??? jak to jest że w … Czytaj całość

08-12-2016

MirekTakich firm jest wiele. Prezes gra w Bridge na kompie cały dzień. Posciemnia przed zarządem. Firma sie kreci bo pracownikom ktorzy zarabiaja 3tys na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)