Notowania

kghm
15.06.2009 13:49

KGHM będzie miał nowego prezesa. Przez dywidendę?

Mirosław Krutin zrezygnował z walki o kolejną kadencję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotychczasowy prezes zarządu KGHM Mirosław Krutin (na zdjeciu) zrezygnował z ubiegania się o wybór na kolejną kadencję, poinformowała spółka w poniedziałek.

_ - (...) w dniu 15 czerwca 2009 roku, przed posiedzeniem Rady Nadzorczej Spółki, Prezes Zarządu Mirosław Krutin złożył na ręce Przewodniczącego Rady Nadzorczej oświadczenie, w którym poinformował, że nie będzie ubiegał się o stanowisko Prezesa Zarządu Spółki kolejnej kadencji. Decyzja jest podyktowana względami osobistymi _ - czytamy w komunikacie spółki.

Decyzja prezesa może być jednak spowodowana, tym że Skarb Państwa, jako główny akcjonariusz chce jak najwyższą dywidendę z firmy, podczas gdy KGHM chce realizować program inwestycyjny wymagający sporych środków.

We wtorek walne zgromadzenie spółki zdecyduje m.in. o wysokości dywidendy z zysku z 2008 rok.

Ostatnio zarząd zmienił swój wniosek w sprawie rekomendowanego podziału zysku za 2008 r. i proponuje przeznaczenie na dywidendę 1 mld 432 mln zł. Oznacza to wypłatę w wysokości 7,16 zł na akcję. Poprzednio zarząd rekomendował pozostawienie całego zysku w spółce, ale potem zapowiedział weryfikację tej decyzji.

Zgodnie z aktualną prognozą wyników zysk spółki wzrósł z 0,5 mld do poziomu 1,9 mld zł.

W połowie kwietnia spółka podała, że, zgodnie z zatwierdzonymi przez radę nadzorczą budżetem na rok 2009 oraz strategią na lata 2009-2018, KGHM zaproponuje zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu pozostawienie zysku za rok obrotowy 2008 w wysokości 2.920,4 mln zł do dyspozycji spółki.

Zarząd KGHM tłumaczył, że cały zysk chce zostawić w spółce ze względu na założenia programu inwestycyjnego i prognozowaną dekoniunkturę gospodarczą na świecie, a w okresie koniunktury KGHM wypłacał ponadprzeciętną dywidendę dla akcjonariuszy - łącznie 7,2 mld zł za lata 2005-2007.

Już pod koniec marca Ministerstwo Skarbu Państwa informowało, że spodziewa się, iż KGHM wypłaci dywidendę z zysku za 2008 rok, choć liczy na niższą kwotę od tej wypłaconej w br., z zysku za 2007 rok. Ostatnio przedstawiciele MSP mówili o wypłacie w wysokości 7,1-9,0 zł na akcję.

W I kwartale 2009 r. firma miała 627,88 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 982,20 mln zł zysku rok wcześniej.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: kghm, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz