Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
knf
16.12.2008 15:01

KNF ostrzega przed atakiem spekulantów

Istnieje ryzyko pojawienia się dużej podaży akcji spółek należących do WIG20 w dniu wygasania kontraktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP Radek Pietruszka)

Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się dużej podaży akcji w ostatniej godzinie sesji 19 grudnia, w dniu wygasania grudniowej serii kontraktów terminowych, ze względu na dużą koncentrację krótkich pozycji w ręku jednego zagranicznego inwestora.

KNF przypomina, że na sesji giełdowej w dniu 19 grudnia br. wygasa kolejna seria kontraktów terminowych na WIG20.

_ - Według stanu na koniec sesji w dniu 15 grudnia br. na rynku kontraktów terminowych FW20Z08 mieliśmy do czynienia z liczbą 90.141 otwartych pozycji. Po stronie krótkich pozycji można zauważyć dużą koncentrację - pozycje należące do jednego inwestora (zagranicznej instytucji finansowej) stanowiły 39,53% wszystkich otwartych pozycji _- podała KNF w komunikacie.

KNF podała, że w ostatniej godzinie notowań podczas sesji 19 grudnia spodziewana jest duża podaż akcji spółek należących do WIG20.

- _ Zarówno przyjęte przez inwestorów instytucjonalnych strategie inwestycyjne, jak i zaobserwowany poziom koncentracji krótkich pozycji, mogą generować ryzyko pojawienia się dużej podaży akcji spółek należących do WIG20 w ostatniej godzinie notowań, która jest podstawą do wyznaczenia ostatecznego kursu rozliczeniowego kontraktów terminowych _ - poinformowano.

KNF zwraca uwagę, że na polskim rynku giełdowym obserwujemy stosunkowo niską płynność na rynku akcji oraz wysoką, w porównaniu z rynkiem kasowym, wartość obrotów kontraktami terminowymi na WIG20.

- _ Ze względu na praktyczny brak krótkiej sprzedaży nie jest możliwy arbitraż polegający na jednoczesnym zajęciu długiej pozycji na kontraktach terminowych na WIG20 i krótkiej pozycji na rynku kasowym _ - poinformował nadzór rynku.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: knf, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz