Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: Podwyższenie do 23% stawki VAT na napoje z sokiem jest niekorzystne

5
Podziel się:

Propozycja podwyższenia z 5% do 23% stawki VAT na napoje bezalkoholowe-niegazowane, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% to rozwiązanie niekorzystne dla producentów nektarów i napojów owocowych oraz krajowego sadownictwa, które stanowi zaplecze przemysłu spożywczego, uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan. Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT.

Lewiatan: Podwyższenie do 23% stawki VAT na napoje z sokiem jest niekorzystne

"Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan wprowadzenie wyższej stawki VAT na napoje i nektary owocowe spowoduje:

a) Zmianę struktury spożycia nektarów i napojów z owoców i warzyw poprzez zmniejszenie ich udziału o 30-50% na rzecz tańszych napojów, w szczególności gazowanych, o niższej wartości odżywczej. W krajach europejskich dominuje spożycie napojów bezalkoholowych gazowanych, które jest znacznie wyższe niż spożycie tego typu napojów w Polsce, gdzie wynosi ok. 58% ogólnego spożycia napojów, podczas gdy w Niemczech ok. 73%, w Wielkiej Brytanii ok. 75%, w Czechach ok. 81%, a w Belgii ok. 79% (źródło: Canadean, dane dot. 2017 r.).

b) Obniżenie jakości oferowanych na polskim rynku napojów poprzez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską, tj. z poziomu co najmniej 20% do ok. 10%, a więc zmniejszenie tej zawartości o ok. 50%, a tym samym wyeliminowanie z tych produktów cennych składników spożywczych (błonnik, naturalne witaminy i minerały). Nieopłacalna stanie się także produkcja tradycyjnych i cennych produktów, takich jak nektar z czarnych porzeczek, nektar z aronii. Z owoców tych, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100% bez dodatku cukru.

c) Ograniczenie zapotrzebowania przemysłu na owoce i warzywa z polskich upraw do produkcji nektarów i napojów owocowych o ok. 75%. Według aktualnych danych ilość skupywanych owoców i warzyw, spadnie o ok. 190 000 ton, z czego 123 500 ton przypadnie na jabłka.

d) Wzmocnienie trendu wprowadzania napojów o obniżonej zawartości soku ze sztucznymi dodatkami i zatrzymanie trendu prozdrowotnego polegającego na podnoszeniu przez producentów w ostatnich latach zawartości soku w napojach, co pozwala na obniżanie dodatku cukru, celem wykonania zaleceń Unii Europejskiej i krajowych w zakresie poprawy jakości żywności i walki z otyłością. Tego typu innowacyjne działanie, w kontekście podniesienia stawki VAT, stanie się dla polskich producentów całkowicie nieopłacalne.

e) Zahamowanie działalności innowacyjnej w zakresie poszukiwania składników i receptur dla napojów opartych o naturalne, bardzo wartościowe produkty o obniżonej kaloryczności, jak np. warzywa, zioła i inne surowce roślinne. Takie surowce są dużo droższe i dodatkowe zwiększenie ich ceny w wyniku podwyższenia VAT może być znaczącą barierą dla producentów" - czytamy w komunikacie.

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan proponuje odstąpienie od podwyższenia stawki VAT na napoje owocowe z zawartością soku owocowego lub warzywnego co najmniej 20%, podano także.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
wiktor
5 lata temu
Ale, że ludziom to nie przeszkadza? przecież to dotyka każdego :/
Panek
5 lata temu
jak mam nietolerancję laktozy to co mam pić? wodę z cukrem?
Gosia
5 lata temu
Oczywiście że niekorzystne nikt nie myśli o małych firmach co soki produkują.. zaraz wszystko w górę zacznie iść po sokach zaraz i wody zdrożeją idąc tym tropem. Nie chciałabym, żeby cisowianka, którą piję poszła w górę..
Magda
5 lata temu
mam wrażenie że coraz gorzej się dzieje, a do tego ludzie przestają z tymi pomysłami walczyć, nie możemy być bierni! Ja już podpisałam petycję w tej sprawie
Basia
5 lata temu
Niekorzystne to mało powiedziane, to jest dramat dla niektórych ludzi!