Notowania

giełda
20.07.2017 08:49

Mennica Polska: Łączny tegoroczny portfel przekracza 2 mld monet obiegowych

Podziel się
Dodaj komentarz

Mennica Polska ma łączny tegoroczny portfel zamówień na ponad 2 mld monet obiegowych, z czego ok. 1 mld monet już zostało zrealizowanych, poinformował dyrektor produkcyjno-operacyjny, Siemowit Kalukiewicz. Jednocześnie spółka jest bardzo aktywna w ofertowaniu.

,,Łącznie mamy zamówienia w tym roku na ponad 2 mld monet, z czego dotychczas w tym roku zrealizowaliśmy już ok. 1 mld. Kolejny ponad 1 mld monet jest realizacji czy to na etapie zamówienia, czy już produkcji. Obecnie 60% produkcji to kontrakty zagraniczne. To mniej niż wcześniej, ale wynika z faktu że zwiększyliśmy produkcję na kraj" - powiedział ISBnews Kalukiewicz.

W ostatnim czasie spółka podała, że złożyła oferty w postępowaniach rozpisanych przez Ministerstwo Finansów - Departament Skarbu w Tajlandii, dotyczących wybicia monet obiegowych o nominale 1 baht w ilości 2 100 mln sztuk (oferta spółki opiewa na kwotę 38,74 mln USD), monet obiegowych o nominale 10 baht w ilości 140 mln sztuk (oferta opiewa na netto 7,94 mln USD), monet obiegowych o nominale 5 baht w ilości 230 mln sztuk (oferta opiewa na netto 12,12 mln USD).

"W tej chwili jesteśmy na etapie do 6 bardzo dużych przetargów, gdzie produkcja monet byłaby planowana nawet na 3-4 lata. Łącznie są to przetargi na do 4 mld monet różnej specyfikacji. Odbywają się w Ameryce Południowej, Azji, ale również Europie" - wskazał dyrektor ds. produkcji Mennicy Polskiej.

Jak wskazał, w ostatnim czasie Mennica Polska sfinalizowała zamówienie dla Gruzji. Jest w przetargu na monety dla Armenii i pozyskała zamówienie w Albanii, gdzie jego realizacja potrwa do 2018.

,,Są to niższe nominały. Dla takiego typu monet nabyliśmy ostatnio bardzo efektywną prasę" - dodał Kalukiewicz.

W segmencie monet kolekcjonerskich wskazał, że spółka jest aktywna na kierunkach azjatyckich, Ameryki Południowej i Europy. Produkcja roczna w segmencie kolekcjonerska przekracza 1 mln monet rocznie.

,,Weźmiemy udział w bardzo dużym przetargu w Tajlandii, gdzie wartość samego złota to ponad 300 mln zł" - wskazał dyrektor.

Dodał, że na etapie badawczym są zaawansowane projekty, które Mennica Polska chce przedstawić na targach światowej branży w przyszłym roku. Jednocześnie spółka szykuje się do Coin Conference w Warszawie, które odbędzie się w październiku.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 r.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz