Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF utrzymało oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w I na poziomie z XII

0
Podziel się:
MF utrzymało oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w I na poziomie z XII

Ministerstwo Finansów utrzymało w styczniu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych na poziomie z grudnia, poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

"Po bieżących wynikach sprzedaży widzimy, że zainteresowanie obligacjami w grudniu nie maleje i po raz kolejny w tym roku miesięczna sprzedaż przekroczy 200 mln zł. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych nie ulegnie zmianie w styczniu i w dalszym ciągu będzie wyższe od zyskowności podobnych obligacji dostępnych dla inwestorów hurtowych" - powiedział Marczak, cytowany w komunikacie.

Według warunków emisji obligacji Skarbu Państwa w styczniu, oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,10% dla 3-latek, 2,30% dla 4-latek oraz 2,50% dla 10-latek. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie.

"Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%" - czytamy w komunikacie.

Od 28 grudnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany, zaznaczono również.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)