Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP sprzedało akcje PGE za 4 mld zł

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji po cenie 21,30 zł za sztukę.

MSP sprzedało akcje PGE za 4 mld zł
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)

*Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji PGE po cenie 21,30 zł za sztukę. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. *

Znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród polskich inwestorów - poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

_ Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 22 krajów, z 4 kontynentów _ - napisano w komunikacie.

_ (...) Rekordem jest też wyjątkowo niskie dyskonto osiągnięte przez Skarb Państwa w transakcjach o podobnej formule. Dyskonto w odniesieniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego transakcję wyniosło 5,3 proc. i było jednym z najniższych dyskont osiągniętych przez Skarb Państwa w transakcjach w formule budowania przyspieszonej księgi popytu od czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowej _ - dodano.

MSP podało, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a budowa księgi zakończyła się nadsubskrypcją.Według resortu znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród inwestorów polskich, z których najistotniejszą grupę stanowiły Otwarte Fundusze Emerytalne.

_ Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na rosnące możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami największej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego _ - napisano w komunikacie.Na zamknięciu piątkowej sesji na GPW jedna akcja PGE kosztowała 21,31 zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)