Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
31.01.2017 11:54

Na rynku ropy przewaga sprzedających

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 31.01.2017 (ISBnews/ Superfund TFI) - Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w zasadzie neutralnie. Od poniedziałku do środy notowania tego surowca tkwiły w konsolidacji, w czwartek wyraźnie zwyżkowały, jednak już w piątek zniwelowały praktycznie cały ten wzrost. Tymczasem początek bieżącego tygodnia przynosi delikatną przewagę strony podażowej. Wczoraj cena amerykańskiej ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) zniżkowała o 1,2%, schodząc wyraźnie poniżej poziomu 53 USD za baryłkę, a dzisiaj kontynuuje spadki. Zdecydowanie delikatniej, bo jedynie o 0,4%, przeceniona została wczoraj europejska ropa naftowa Brent, której cena również dzisiaj rano dalej osuwa się w dół.

Wyraźniejsza przecena ropy w USA wynika w dużej mierze z faktu, że to tamtejsza produkcja ropy naftowej obecnie zaczyna z powrotem wzrastać. Na taki scenariusz wskazują najnowsze prognozy Departamentu Energii USA oraz innych instytucji. Zwiększoną aktywność firm wydobywczych w Stanach Zjednoczonych sygnalizują raporty firmy Baker Hughes, pokazujące wzrost liczby funkcjonujących wiertni w USA. W minionym tygodniu liczba ta wzrosła o 15 wiertni, a tydzień wcześniej aż o 29 wiertni. Oznacza to, że druga połowa stycznia przyniosła pod tym względem znaczący przełom po wcześniejszych delikatnych, systematycznych wzrostach (o 3-4 wiertnie tygodniowo), przerywanych okazjonalnymi równie delikatnymi spadkami liczby punktów wydobycia.

Obecne prognozy zakładają, że wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku najprawdopodobniej wyniesie około 300 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. W ostatnich dniach Goldman Sachs oszacował tę liczbę na 290 tys. baryłek dziennie, natomiast Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że może to być 320 tys. baryłek dziennie. Tak czy inaczej, jest to znacznie mniejsza liczba niż wielkość wyznaczająca cięcie produkcji ropy naftowej przez OPEC. Według zapowiedzi kartelu, już w lutym obietnice ograniczenia wydobycia łącznie o 1,8 mln baryłek dziennie mogą zostać całkowicie wypełnione.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz