Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Majątek najbogatszych ludzi świata wzrósł w 2017 roku o bilion dolarów

Wśród bogaczy próżno szukać Polaków. Dominują oczywiście Amerykanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)
Dzięki rosnącym cenom akcji Amazona Jeff Bezos może pochwalić się największym majątkiem na świecie.

Pięciuset najbogatszych ludzi świata ma aktywa warte 5,3 bln dolarów. Rekordzista i zarazem lider rankingu powiększył swój majątek w tym roku o 34 mld dolarów. Wyprzedził założyciela Microsoftu i Warrena Buffeta. Wśród bogaczy próżno szukać Polaków. Dominują oczywiście Amerykanie.

Rok 2017 był czasem ożywienia gospodarczego na świecie i hossy na giełdach, która przyniosła m.in. rekordowe wyceny akcji amerykańskich spółek. Historycznie najwyższe poziomy osiągały też czołowe europejskie oraz niektóre azjatyckie koncerny. Tę okazję najlepiej wykorzystali najbogatsi.

Ich majątek wzrósł w 2017 roku o ponad 1 bln dolarów, a więc o prawie jedną czwartą w porównaniu do stanu z końca 2016 roku - wylicza agencja Bloomberg, która zbiera szczegółowe dane na temat bogactwa 500 najzamożniejszych biznesmenów globu.

Tempo wzrostu wartości ich majątków pokrywa się ze skalą, w jakiej do góry poszły w tym roku najważniejsze indeksy giełdowe, w tym amerykański S&P500 i MSCI World Index.

Co ciekawe, systematyczny i niemal nieprzerwany wzrost wartości majątków obserwowaliśmy od samego początku roku. Na dzień 27 grudnia jest to 5,3 bln dolarów.

Tak rósł w tym roku majątek najbogatszych ludzi świata Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

źródło: Bloomberg

Numerem jeden od tego roku jest Jeff Bezos, którego majątek sięga niemal 100 mld dolarów. To m.in. założyciel Amazon.com - największego na świecie sklepu internetowego (odpowiednik naszego Allegro). W ostatnich 12 miesiącach najmocniej pomnożył pieniądze. Jego majątek wzrósł niemal dwukrotnie.

Bezos wyprzedził Billa Gatesa, założyciela i byłego szefa Microsoftu, który może się pochwalić 91,3 mld dolarów. Podczas gdy Bezos podbił swoje statystyki o prawie 35 mld dolarów, Gates poprawił je "tylko" o niecałe 9 mld dolarów.

Numerem trzy jest słynny inwestor giełdowy zwany "wyrocznią z Omaha" - Warren Buffet. Zarabiając w tym roku 11,8 mld dolarów, ma obecnie majątek wyceniany w sumie na 85 mld dolarów.

Najbogatszy Polak, o którym nikt nie słyszał. Oto historia Alexandra Jahra

Cała trójka to Amerykanie. Dopiero na czwartym miejscu jest Hiszpan Amancio Ortega. Założyciel Zary może się pochwalić 75,5 mld dolarów na koncie. W pierwszej dziesiątce można znaleźć jeszcze Francuza Bernarda Arnaulta (szef koncernu LMVH, właściciel m.in. Louis Vuitton i Christian Dior), Carlosa Slima z Meksyku (tamtejszy magnat telekomunikacyjny) i Ingvara Kamprada ze Szwecji (założyciel Ikei).

W rankingu Bloomberga próżno szukać Polaków. Majątek najbogatszych Kulczyków szacuje się na nieco ponad 14 mld zł, a więc niecałe 4 mld dolarów.

Choć w TOP10 nie ma żadnego przedstawiciela azjatyckiego biznesu, wśród miliarderów w tym roku pierwszy raz mają większą reprezentację niż Amerykanie. Mimo to w samym rankingu Bloomberga, a więc 500 najbogatszych ludzi świata, dominuje wciąż USA.

Tagi: najbogatsi ludzie świata, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2017

Krzysztof MuszkaOczywiście najbogatszymi ludzmi świata,nie ujetych w żadnych statystykach jest rodzina Rotchsild.Ich majątek szacuje sie na 20 bilionow dolarow,a może … Czytaj całość

28-12-2017

PolakNajbogatszy czlowiek na ziemi jest wlascicielem amazonu W polsce zwyklemu pracownikowi placi 2200 i obiad za złotówkę !!! To jest czlowiek???

29-12-2017

Jan s.Nikt nikomu nie żałuje bogactwa ABY sprawiedliwie Rządzący chcą im dorównać i przyznają sami sobie duże PREMIĘ na które NIE zasłużyli HAŃBA Ale cóż … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)