Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

W jeden dzień z kont najbogatszych ludzi świata wyparowało 35 mld dolarów

29
Podziel się:

Najwięcej stracił na wartości majątek właściciela i założyciela Facebooka. Portfel Zuckerberga uszczuplił się o 2 mld dolarów.

W jeden dzień z kont najbogatszych ludzi świata wyparowało 35 mld dolarów
(LLUIS GENE/AFP/EAST NEWS)

Zamieszanie wokół Donalda Trumpa i spekulacje o możliwych wcześniejszych wyborach wywołały panikę na giełdzie w USA. W ciągu dnia pięciuset najbogatszych ludzi na świecie zanotowało blisko 35 mld dolarów strat. Portfel Billa Gatesa uszczuplił się o miliard dolarów. Strata Marka Zuckerberga była nawet 2-krotnie większa.

W mijającym tygodniu nastroje inwestorów giełdowych na całym świecie zostały nadszarpnięte z uwagi na intrygi z udziałem prezydenta Trumpa, który miał wywierać naciski na byłego już szefa FBI, aby przerwał on śledztwo w sprawie powiązań nowej administracji z Rosją.

- Jeśli faktycznie takie zdarzenie miało miejsce, to prezydentowi groziłaby procedura impeachmentu, która w ostateczności mogłaby pozbawić go stanowiska - ocenia Michał Dąbrowski, analityk XTB.

Spotkało się to z bardzo jednoznacznie negatywnym odbiorem giełdowych graczy, którzy w tygodniu wyprzedawali swoje akcje. W efekcie akcje największych spółek świata notowane w Nowym Jorku poszły mocno w dół. Ogromne straty przyniosło to największym udziałowcom takich firm jak Microsoft, Facebook czy Amazon.com.

źródło: Bloomberg

Twórca Microsoftu Bill Gates, który jest numerem jeden na liście najbogatszych ludzi świata, stracił jednego dnia miliard dolarów. To efekt środowej przeceny akcji giganta IT o prawie 3 proc. Takich spadków nie obserwowaliśmy od blisko roku.

W wyniku zamieszania na rynkach na trzecie miejsce w rankingu najbogatszych spadł Jeff Bezos - współzałożyciel sklepu internetowego Amazon.com, którego portfel akcji uszczuplił się o 1,7 mld dolarów. "Tylko" 355 mln dolarów stracił Amancio Ortega (założyciel Zary), dzięki czemu wskoczył na drugie miejsce za Billa Gatesa.

Największym przegranym okazał się Mark Zuckerberg (Facebook). Wartość rynkowa giganta social media w ciągu dnia spadła o ponad 3 proc., co przekłada się na miliardy dolarów strat wszystkich akcjonariuszy. Dla tego największego, czyli Zuckerberga oznaczało to ubytek 2 mld dolarów.

Jak wyliczyła agencja Bloomberg, podliczając straty 500 najbogatszych ludzi na świecie, okazuje się że ubyło im łącznie 35 mld dolarów. Niemal dokładnie tyle samo wart jest cały majątek setki najbogatszych Polaków (według rankingu Forbes'a).

Na szczycie listy najbogatszych Polaków jest rodzeństwo Kulczyków. Mają ponad 14 mld zł, czyli niecałe 4 mld dolarów. Dla porównania, numerem jeden na świecie jest Bill Gates, którego majątek jest wyceniany obecnie na 87,4 mld dolarów. Drugi Amancio Ortega ma 83,4 mld dolarów, a trzeci Jeff Bezos 83,3 mld dolarów. Za podium plasuje się guru inwestorów giełdowych Warren Buffett (73,3 mld dolarów) i Mark Zuckerberg (63,7 mld dolarów). W tym towarzystwie jedynie Ortega nie jest z USA. Pochodzi z Hiszpanii.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Polak
7 lat temu
Może Soros stawiał na spadki akcji.
Mieszadełko
7 lat temu
Zginęły wirtualne pieniądze z złodziejskiej giełdy i teraz jesteśmy bliżej prawdy.
Też Żyd
7 lat temu
Normalne żydowskie spekulacje więc mnie to nie dziwi !
Głos
7 lat temu
Na biednych nie trafiło, ci ludzie natomiast (najbogatsi) latami okradali biednych na wiele im znanych sposobów i sztuczek.
Soros
7 lat temu
Wyparowało? Fikcyjne pieniądze które w rzeczywistosci nie istnieją
...
Następna strona