Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Plany inwestycyjne firm pozostają na poziomie obniżonym wobec 2014-2015

0
Podziel się:
NBP: Plany inwestycyjne firm pozostają na poziomie obniżonym wobec 2014-2015

Warszawa, 18.07.2016 (ISBnews) - Plany inwestycyjne firm pozostają na obniżonym, względem lat 2014-2015, poziomie. Znaczące spadki poziomu inwestycji dotyczą firm sektora publicznego, z kolei wskaźniki dla firm prywatnych pozostają na wysokim historycznie poziomie, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1 868 firm.

Odbudowa optymizmu i ożywienie inwestycji obserwowane jest w przemyśle.

"Oceny aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw, po głębokim ich spadku w I kwartale tego roku, utrzymują się nadal na obniżonym poziomie względem poprzednich dwóch lat." - czytamy w raporcie.

Według NBP, skłonność do podejmowania nowych inwestycji w badanej próbie wzrosła w relacji kwartalnej jedynie nieznacznie (nowe inwestycje podejmie w III kw. 22,6% respondentów, wzrost o 0,3 pkt proc.) i pozostaje poniżej swojej wieloletniej wartości przeciętnej.

"Saldo tych prognoz pozostaje wprawdzie dodatnie, co oznacza, że przedsiębiorstwa częściej myślą o zwiększaniu nakładów niż o ich redukcji, ale są to poziomy poniżej ubiegłorocznych odczytów. Takie wyniki mogą zapowiadać spowolnienie, wobec poprzedniego roku, dynamiki wzrostu nakładów w sektorze przedsiębiorstw" - czytamy dalej w raporcie.

Wyniki szybkiego monitoringu wskazują, że głębokie obniżenie optymizmu inwestorów w grupie przedsiębiorstw publicznych i sugerują, że niska aktywność inwestycyjna może utrzymać się także w kolejnych kwartałach. Więcej optymizmu zachowały natomiast przedsiębiorstwa prywatne (stabilne i wysokie saldo prognoz rocznych budżetów na inwestycje). Bank centralny podkreśla, że deflacja nie jest obecnie czynnikiem ograniczającym inwestycje - "coraz szybszy wzrost cen nakładów inwestycyjnych sugerują, że deflacja nie ogranicza obecnie planów inwestorów".

Wyniki badania sygnalizują, że drugi, kolejny kwartał wskazuje rosnącego optymizmu w przemyśle. "Na tle ogólnej sytuacji w próbie pozytywnie wyróżnia się przemysł (poza energetyką), gdzie panują wyraźnie lepsze nastroje wśród inwestorów, a nawet można mówić o pewnych symptomach przyspieszenia w inwestycjach" - czytamy w raporcie.

Według NBP, poprawa optymizmu w przemyśle dobrze rokuje dla zagregowanych inwestycji całego sektora przedsiębiorstw. Inwestycje przemysłu stanowią ponad 60% inwestycji sektora przedsiębiorstw, przy liczbowym udziale nie przekraczającym 50%).

Handel i usługi obniżają prognozy wzrostu inwestycji za ten rok, a w budownictwie należy się liczyć z możliwym spadkiem, podaje bank centralny.

"Wracając do oceny sytuacji na poziomie całej próby, poziom aktywności inwestycyjnej jest obecnie obniżony w badanej próbie mi.in. dlatego, że wciąż znaczna część inwestorów wstrzymuje lub opóźnia zaplanowane inwestycje. Łączny odsetek firm wstrzymujących inwestycje ustabilizował się poziomie około 30% (inaczej niż w transporcie i energetyce, gdzie liczba przypadków wstrzymywania inwestycji wzrosła). Co piąta firma wstrzymuje inwestycje drugi kolejny kwartał, w przypadku większości (61%) epizod wstrzymywania inwestycji nie miał miejsca w ostatnim półroczu" - ocenia NBP w raporcie.

Bank centralny wskazuje również, że głównym problemem dla inwestorów jest niepewność, która utrzymuje się nadal na podwyższonym, ale nierosnącym poziomie. Z powodu niepewności inwestycje odkładało podobnie jak przed kwartałem ok. 11% przedsiębiorstw w próbie.

W czerwcu 2016 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1 868 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)