Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP: Wzrost inwestycji nie przyspieszy wyraźnie do końca tego roku

0
Podziel się:
NBP: Wzrost inwestycji nie przyspieszy wyraźnie do końca tego roku
bECUZSol

Zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami powoli rośnie, ale do końca roku nie należy oczekiwać wyraźnego przyspieszenia dynamiki nakładów, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie o kredyty bankowe ubiega się dziś dwukrotnie mniej przedsiębiorstw niż 10 lat temu, kiedy stopy procentowe były wyższe, podkreślił bank centralny.

"Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP nie zapowiadają przyspieszenia inwestycji w perspektywie najbliższego kwartału. Zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami wprawdzie stopniowo poprawia się (nowe inwestycje w ciągu kwartału podejmie 23,4% przedsiębiorstw, wzrost o 0,7 pkt proc. r/r, wskaźnik po korekcie sezonowej, poniżej średniej wieloletniej), ale zgodnie z prognozami respondentów dynamika inwestycji do końca tego roku nie wzrośnie do poziomów z 2015 r." - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2016 r. oraz prognoz na IV kw. 2016 r.".

"Co prawda, w grupie firm z kapitałem zagranicznym, a wśród sekcji - w przetwórstwie przemysłowym i niektórych branżach usługowych, nakłady inwestycyjne nadal rosną, a prognozy na IV kw. sugerują nawet dalszą poprawę, jednak w działach, w których spadek inwestycji najbardziej przyczynił się do obniżenia wolumenu nakładów w całej gospodarce (w sektorze publicznym, a wśród sekcji - w energetyce i dostawie wody), nie widać sygnałów wskazujących na możliwość zwiększenia wydatków na działania rozwojowe" - czytamy dalej.

bECUZSon

Mimo to, oczekiwania firm budowalnych wskazują na ożywienie popytu inwestycyjnego. Dane sugerują jednak, że wzrost aktywności inwestycyjnej w przedsiębiorstwach należących do sektora prywatnego może zrekompensować niższe nakłady firm z sektora publicznego, podkreślił bank centralny.

"Ocena możliwości kontynuacji już prowadzonych inwestycji obniżyła się w relacji kwartalnej, ale pozostaje wysoka (udział inwestorów realizujących inwestycje zgodnie z planem w III kw. spadł o 1,6 pkt proc. do 96%, ale nadal przekracza poziom średniej wieloletniej)" - napisano także w raporcie.

NBP zwraca jednocześnie uwagę, że pomimo korzystnych warunków kredytowych (niski poziom stóp referencyjnych, tanie i dostępne kredyty), rola kredytów w finansowaniu nowych inwestycji jest nadal niska, ale też względnie stabilna (wahania w wąskim przedziale 25-30%). O kredyty bankowe ubiega się dziś dwukrotnie mniej przedsiębiorstw niż 10 lat temu, kiedy stopy procentowe były wyższe, podsumował bank centralny.

bECUZSoO
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)