Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
NCBR przeznaczy prawie 240 mln zł na nowatorskie projekty branży motoryzacyjnej

NCBR przeznaczy prawie 240 mln zł na nowatorskie projekty branży motoryzacyjnej

Warszawa, 21.04.2017 (ISBnews) -  Przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej otrzymają prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów w ramach konkursu INNOMOTO, podało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

"Mamy ambicję, ale i odpowiednie narzędzia, by polska gospodarka rozwijała się w oparciu o technologie stworzone przez polskich wynalazców i inżynierów.  Inwestując środki publiczne w rozwój perspektywicznych branż, kierujemy Polskę na drogę dynamicznego wzrostu, by uniknąć pułapki średniego rozwoju. Program sektorowy INNOMOTO, w którym w I edycji przeznaczyliśmy prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów, to jedna z szeregu inicjatyw, które zapewnią lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom Polaków" -  powiedział wicepremier Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Ogłoszony we wrześniu zeszłego roku nowy program sektorowy NCBR ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o blisko 16 mln zł dofinansowania, m.in. na stworzenie prototypów innowacyjnych aut, nowatorskich rozwiązań w obszarze elektromobilności czy inteligentnych systemów wspierających produkcję pojazdów, przypomniano.

"Współpracując z przedsiębiorcami, precyzyjnie określiliśmy wyzwania stojące przed polskim sektorem motoryzacyjnym. Stawiając na innowacje, współfinansujemy realizację projektów, które napędzą rozwój branży i pozwolą polskim firmom skutecznie rywalizować na dynamicznie rozwijającym się rynku motoryzacyjnym. Co istotne, udzielamy wsparcia zarówno producentom i konstruktorom pojazdów, jak i przedsiębiorcom tworzącym konkretne rozwiązania na potrzeby tej branży" - podkreślił dyrektor NCBR Maciej Chorowski.

W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 413 mln zł. Do pierwszego etapu oceny merytorycznej przeszły 84 wnioski, a do drugiego etapu - oceny panelowej - 54 wnioski.

W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej 47 projektów zostało zakwalifikowanych do dofinansowania, którego łączna wartość wynosi ponad 238,2 mln zł, podano również.

"Wśród projektów wybranych do dofinansowania znajdują się m.in.:

- skonstruowanie pojazdu modułowego o napędzie elektrycznym do transportu na obszarach miejskich i przemysłowych,

- stworzenie autonomicznego systemu ładowania autobusów elektrycznych,

- opracowanie nowego modelu samochodu osobowego w wersji elektrycznej w oparciu o nowatorską konstrukcję hybrydową,

- stworzenie cyfrowego systemu zdalnego monitoringu i sterowania podzespołów pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w platformach usług automatycznego wynajmu "car-sharing",

- prace nad innowacyjnymi wymiennikami ciepła dostosowanymi do pojazdów elektrycznych,

- opracowanie przyjaznego dla środowiska procesu recyklingu i odzysku wyeksploatowanych opon wielkogabarytowych,

- stworzenie innowacyjnego systemu automatycznej kontroli wizualnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do testowania podzespołów elektronicznych" - czytamy dalej.

Program sektorowy INNOMOTO jest jednym z 13 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 "Sektorowe programy B+R"). Został zainicjowany przez Porozumienie na rzecz sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych "INNOMOTO", w skład którego wchodzą: Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Polska Izba Motoryzacji (PIM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji (ZPM).

logistyka, transport
ISB
Czytaj także
Polecane galerie