Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Orlen przejmuje Lotos. Wstępny wniosek już w Komisji Europejskiej

11
Podziel się:

PKN Orlen poinformował w piątek wieczorem, że złożył w Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku dotyczącego koncentracji w związku z planowanym przejęciem Lotosu.

Przejęcie Lotosu przez Orlen już coraz bliżej. Wersja robocza wniosku została wysłana do Komisji Europejskiej w piątek
Przejęcie Lotosu przez Orlen już coraz bliżej. Wersja robocza wniosku została wysłana do Komisji Europejskiej w piątek (Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta)

Złożony w piątek wniosek inicjuje proces uzgodnienia jego ostatecznej wersji z Komisją Europejską. Dopiero po złożeniu przez Orlen ostatecznego wniosku Komisja Europejska rozpocznie formalne postępowanie w sprawie koncentracji.

"Oprócz przedstawienia stron oraz założeń transakcji, we wniosku opisano działalność stron na określonych rynkach właściwych oraz przedstawiono wstępną argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję na tych rynkach" - czytamy w komunikacie Orlenu.

"Do wniosku załączono pakiet dokumentów wewnętrznych obydwu spółek, które mają pozwolić Komisji Europejskiej na zweryfikowanie trafności podnoszonej argumentacji" - dodała spółka.

O połączeniu dwóch największych polskich spółek paliwowych mówi się od kilku miesięcy. - Koncerny paliwowe z całej Europy proces konsolidacji mają już za sobą. Od 20 lat mówimy o tym połączeniu, czas pomysł zrealizować - mówił kilka dni temu w rozmowie z money.pl Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Przypomnijmy, że 18 kwietnia PKN Orlen przystąpił do procesu badania opłacalności przejęcia branżowego konkurenta. Jak wówczas podkreślano, rozpoczęcie tego procesu związane było z podpisaniem listu intencyjnego przez Orlen i Skarb Państwa z końca lutego.

List intencyjny zakłada nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. akcji. Dopiero w następnej fazie doszłoby do ogłoszenia wezwania do sprzedaży papierów odnoszącego się do pozostałych 66 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Gegege
5 lata temu
A ja sobie chyba otworzę piwko mimo ze dopiero 7 rano
huhuki
5 lata temu
bardzo dobrze bo te stacje lotos to zatrzymały sie chyba w roku 1989
rex
5 lata temu
pytam po co to komu obie firmy polskie czemu się centralizuje ale to już było nazywało sie CPN i wracamy do starych nawyków ...
Xxx
5 lata temu
Dlaczego dwie polskie firmy muszą pytać się Brukseli o pozwolenie na połączenie?
Yt
5 lata temu
A po co do Brukseli. Zresztą to i tak państwo teoretyczne