Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKP i Poczta Polska mają list intencyjny ws. wspólnych projektów logistycznych

0
Podziel się

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały z Pocztą Polską list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju usług logistycznych na gruntach obu podmiotów, poinformował wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński i przedstawiciele spółek. W okresie 3 miesięcy od podpisania porozumienia firmy uzgodnią wykaz nieruchomości, na których zlokalizowane mogą być wspólne projekty.

PKP i Poczta Polska mają list intencyjny ws. wspólnych projektów logistycznych
bEhgPRNh

"PKP, które ma ogromny potencjał chce udostępnić Poczcie Polskiej tereny na centra logistyczne i sortownie. Życzę obu spółkom, aby efektem tego listu był ich rozwój. Liczę, że konkurencyjność Poczty Polskiej będzie dzięki temu jeszcze większa na tym trudnym rynku, na którym się znajduje" - powiedział Smoliński podczas konferencji prasowej.

"Dziś łączymy nasze siły, aby wykorzystać zasoby, które mamy. Będzie to nowoczesna technika dystrybucji towarów, wykonywana przez firmy wprost do tego dedykowane. To będzie współpraca czysto biznesowa" - podkreślił prezes PKP Krzysztof Mamiński.

Z kolei prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zapowiedział, że w ramach porozumienia jego podmiot może wykorzystać kilkadziesiąt lokalizacji udostępnionych przez PKP.

bEhgPRNj

"Lokalizacja niektórych nieruchomości PKP mogłaby posłużyć nam dla sortowni przesyłek i innych punktów logistycznych Poczty. Bez znacznych inwestycji w infrastrukturę logistyczną w ciągu najbliższych lat sieć Poczty uległaby przeciążeniu, a czas dostawy przesyłek musiałby się wydłużyć. Analizujemy możliwości wspólnego inwestowania i zagospodarowania tych nieruchomości" - powiedział Sypniewski.

Sypniewski dodał, że współpraca może przebiegać w różnych modelach biznesowych. Mamiński natomiast wskazał, że wspólne przedsięwzięcia wpiszą się w zapowiadany przez PKP duży projekt logistyczny o ogólnopolskim zasięgu.

Oba podmioty zamierzają ze sobą współpracować na rzecz rozwoju szeroko rozumianego rynku TSL (Transport - Spedycja - Logistyka). Podpisany dziś list zakłada powołanie zespołu roboczego. Wytypuje on nieruchomości, na których będzie realizowana tego typu działalność oraz określi zasady współpracy i modele ewentualnego wspólnego biznesu logistycznego. W okresie 3 miesięcy od podpisania porozumienia firmy uzgodnią wykaz nieruchomości, na których zlokalizowane mogą być wspólne projekty.

W ramach dotychczasowej współpracy Poczta Polska przekazała partnerom z PKP listę 48 nieruchomości, które mogą być przeznaczone na wspólne przedsięwzięcia. PKP S.A. natomiast dotychczas wyodrębniła około 80 nieruchomości, na których można lokalizować centra logistyczne oraz mniejsze obiekty punktowej infrastruktury logistycznej. Są zlokalizowane głównie przy stacjach kolejowych i liniach, do których doprowadzone są drogi. Część z tych lokalizacji może zostać objęta współpracą z Pocztą Polską.

bEhgPRNp

Wczoraj Mamiński informował, że Grupa PKP planuje realizację dużego, ogólnokrajowego projektu logistycznego, któremu chciałaby nadać rangę programu rządowego i w którym będzie liderem. Zapowiedział, że więcej szczegółów PKP poda w ciągu 3 miesięcy.

bEhgPRNK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)