Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Pracownicy PKP Cargo już niedługo będą mogli sprzedać akcje. Po około 5 tysięcy złotych na osobę

0
Podziel się:

Związki zawodowe nie porozumiały się z władzami przewoźnika w sprawie podniesienia płac.

Pracownicy PKP Cargo już niedługo będą mogli sprzedać akcje. Po około 5 tysięcy złotych na osobę
(PKP Cargo)

Władze przewoźnika PKP Cargo są dalekie od porozumienia ze związkowcami w sprawie podwyżek. Spółce grozi strajk, ale posiadacze akcji na razie dość spokojnie reagują na docierające z firmy informacje.

Jak szacuje PKP Cargo, gdyby zrealizować żądania związków zawodowych dotyczące podwyżek, wówczas kosztowałoby to spółkę około 120 milionów złotych rocznie. Dla porównania, w całym 2016 roku kolejowy przewoźnik zarobił na czysto 276 milionów złotych.

Jak informują władze spółki, są one w stanie przystać na podwyżki, ale o znacznie niższej skali. Związkowcy początkowo żądali bowiem 250 złotych podwyżki na pracownika, a zarząd jest gotowy na 110 złotych. Potem związki miały podobno zejść do 150 złotych, ale rozmowy i tak nie przyniosły rezultatu.

Teraz w spółce ma rozpocząć się referendum, w którym pracownicy zdecydują, czy przystąpić do strajku. Ta informacja nie ma jednak negatywnego wpływu na kurs akcji spółki.

Kurs akcji PKP Cargo w ostatnich trzech miesiącach

Zarząd PKP Cargo w informacji przekazanej mediom przypomina, że w latach 2011-2014 pracownicy dostali już podwyżki, średnio po 500 złotych na osobę, co kosztowało spółkę w sumie ponad 565 milionów złotych. Do tego, gdy PKP Cargo szło na giełdę, dostali oni nie tylko gwarancje zatrudnienia, ale również pakiety akcji pracowniczych, które będą mogli sprzedać po 31 października. Średnia wartość takiego pakietu to według dzisiejszej wyceny akcji około 5 tysięcy złotych, w skali całej spółki koszt wyniósł wówczas ponad 200 milionów złotych.

PKP Cargo to największy w Polsce kolejowy przewoźnik towarów, drugi w całej Unii Europejskiej. Według danych GUS w czerwcu PKP Cargo miało prawie 56 procent udziałów w polskim rynku, głównie dzięki przewozom węgla kamiennego, rud żelaza oraz drewna.

Największym akcjonariuszem w PKP Cargo wciąż pozostaje Skarb Państwa. Spółka zadebiutowała na giełdzie pod koniec 2013 roku. Drobny inwestor mógł wówczas kupić w zapisach maksymalnie 244 akcje po 68 złotych za sztukę. Kto sprzedał akcje na debiucie, mógł zarobić nawet 3 tysiące złotych, bo kurs skoczył do 80,20 złotego. Dziś za jedną akcję PKP Cargo trzeba zapłacić około 80 złotych.

(LUK), (PAP)

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)