Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezes GPW ustanawia nową strategię rynków kapitałowych. Będzie zgodna z planami rządu

Prezes GPW ustanawia nową strategię rynków kapitałowych. Będzie zgodna z planami rządu

Wcześniej prof. Zaleska była członkiem zarządu NBP Fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
Wcześniej prof. Zaleska była członkiem zarządu NBP

Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, prof. dr hab. Małgorzata Zaleska, zapowiedziała stworzenie nowej strategi rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Ma ona promować długoterminowe oszczędzanie, przyciągać inwestorów do inwestowania na giełdzie oraz edukować społecznie.

Prezes giełdy podkreśliła, że GPW jest naturalnym liderem rynku kapitałowego w Polsce, a wspólna strategia całego rynku powinna być tworzona i realizowana przez wszystkie podmioty, we współpracy z administracją państwową.

Dodała, że rynek kapitałowy musi być postrzegany przez pryzmat całej polityki gospodarczej państwa i stanowić jej spójny element poprzez:

  • konkurencję ze strony zagranicznych alternatywnych platform obrotu aukcjami tzw. MTF - Multilateral Trading Facility (podatek od czynności cywilno - prawnych),
  • euroobligacje spółek Skarbu Państwa (podatek u źródła, miejsce notowania),
  • współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych oraz małych i średnich polskich przedsiębiorstw, analiza zasadności wprowadzenia konstrukcji prawnej spółki rynku wynajmu nieruchomości (funduszu inwestycyjnego typu REIT - Real Estate Investment Trust),
  • ujednolicenie zasad uznawania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z wprowadzeniem akcji na giełdę.

Jak podkreślała rynek kapitałowy jest jednym z kluczowych narzędzi realizacji Planu Morawieckiego.

Prezes Zaleska wymieniła też najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed polskim rynkiem kapitałowym w najbliższych latach. To spójna strategia rozwoju rynku komplementarna z długoterminowymi planami gospodarczymi, dostosowanie do uwarunkowań zewnętrznych, w tym prawnych, przyciągniecie nowych inwestorów i emitentów, zachęty dla inwestorów indywidualnych do długoterminowego oszczędzania oraz edukacja społeczeństwa.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fdx
37.47.47.* 2016-03-07 18:18
Giełda powinna dostarczać miejsce do bezpiecznego handlu instrumentami finansowymi a nie prowadzenia politycznych bzdetów nie kompetentnych pseudo-polityków. PiS zaora polską giełdę do końca:-(
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Chipek
77.254.39.* 2016-03-07 11:33
W tej chwili tytuł profesor to można schować lub do śmietnika wyrzucić. Po co przed Zalewska stawiać prof. - np. Paga zrobił dużo więcej niż prof. Zalewska bo nie był sterowany a prof. jest sterowana przez tow. Kaczyńskiego i tylko problemy tworzy na giełdzie. Taki tytuł (profesor) dostaje się przez zasiedzenie wieloletnie na jakiejś uczelni a nie oznacza że człowiek ma wiedzę (oprócz książkowej) i tym bardziej w praktyce się sprawdzi. To tak jak domowe zwierze wypuścić na wolność.
Karolll222
178.42.80.* 2016-03-07 09:06
Korekta na kghm dzis wskazana
Zobacz więcej komentarzy (21)