Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prywatyzacja Lotosu dobra dla spółki i gospodarki

0
Podziel się

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji skarbu, Tadeusza Aziewicza, że poprzez właściwą prywatyzację Lotosu można wzmocnić zarówno spółkę, jak i polską gospodarkę.

Prywatyzacja Lotosu dobra dla spółki i gospodarki
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEiKtuZN

Przewodniczący sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz powiedział w środę w Gdańsku, że prywatyzacja Grupy Lotos SA powinna być dobrze przeprowadzona, i uważa, że poprzez właściwą prywatyzację można wzmocnić zarówno spółkę, jak i polską gospodarkę.

W środę w siedzibie Grupy Lotos w Gdańsku odbyło się posiedzenie sejmowej komisji skarbu.

Aziewicz podczas briefingu podkreślił, że _ ważne jest, by prywatyzacja spółki, która jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju, była zbieżna ze strategią rozwoju Lotosu, żeby przyniosła wartość dodaną i żeby wzmocniła firmę w tym obszarze, gdzie najbardziej potrzebuje kapitału _.

bEiKtuZP

Dodał, że decyzja o prywatyzacji Grupy Lotos jeszcze ostatecznie nie zapadła, natomiast jest wysoce prawdopodobne, że rząd podejmie taką decyzję.

Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że jeszcze w maju zostanie zmieniona strategia dla sektora paliwowego, co pozwoliłoby rozpocząć poszukiwania inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Według obowiązującego dokumentu, Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny spółki; resort skarbu jest właścicielem 53 proc. akcji gdańskiej spółki. Decyzja ws. sprzedaży akcji GL może zapaść w czerwcu.

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz przyznał podczas briefingu, że _ grupa poszukuje metody na realizację dalszego programu rozwojowego i dokapitalizowanie firmy _. Dodał, że na inwestowanie w poszukiwanie i wydobycie ropy potrzebne są o wiele większe pieniądze niż na inwestycje w ramach Programu 10+.

_ Nie da się tego w inny sposób zrealizować, niż uzyskać partnerów czy partnera do takich programów _ - zaznaczył. Uważa, że _ za bardzo nie można poszukiwać innego rozwiązania jak prywatyzacja, skoro właściciel (Skarb Państwa - PAP) skłania się, żeby w tym kierunku iść _. Przyznał, że nie jest entuzjastą prywatyzacji za wszelką cenę.

bEiKtuZV

Olechnowicz poinformował, że w czerwcu ma być przedstawiona nowa strategia Grupy Lotos. Nie wiadomo, na jakie lata będzie to dokument.

_ Zobaczymy, to jest dyskutowane; strategia w GL zakłada okresy 5-letnie _ - dodał. Powiedział, że rynkowe analizy pokazują, że prawidłowe inwestowanie i dalszy rozwój spółki powinien uwzględniać głównie poszukiwania i wydobycie ropy.

Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy Grupy Lotos SA (spółka matka), Lotos Czechowic, Lotos Jasła i Petrobalticu (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek - córek.

Spółka w pierwszym kwartale zarobiła 27 mln zł przy przychodach wynoszących 3,9 mln zł. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos SA w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

bEiKtuZW
bEiKtvaq
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)