Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSP: Liczba transakcji BLIK wzrosła 2,5-krotnie r/r do 8 mln w III kw. br. 

0
Podziel się:
PSP: Liczba transakcji BLIK wzrosła 2,5-krotnie r/r do 8 mln w III kw. br. 

Warszawa, 31.10.2017 (ISBnews) - Liczba transakcji zrealizowanych za pomocą BLIK-a wyniosła prawie 8 mln sztuk w III kw. 2017 roku, co oznacza wzrost o 258% w skali roku, poinformował Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a.

"Ten wzrost podyktowany jest rosnącym udziałem transakcji on-line, ale transakcje bankomatowe również bardzo dobrze w okresie wakacyjnym zareagowały - to 2,2 mln transakcji wobec 1,9 mln transakcji w kwartale drugim br." - powiedział Mazurkiewicz, prezentując dane za III kw. na Twitterze.

"W kanale www zanotowaliśmy 5,2 mln transakcji w III kw. 2017 r. i to jest chyba najbardziej spektakularna informacja, którą chcielibyśmy się podzielić. To oznacza wzrost o 21% w skali kwartału i to nam daje ponad 4-krotny wzrost w odniesieniu do porównywalnego kwartału roku 2016. To cały czas jest agresywna linia wzrostowa, pomimo okresu wakacyjnego. BLIK staje się instrumentem płatniczym przy wielu usługach, które niekoniecznie kojarzą się w tradycyjny e-commerce'owy sposób" - powiedział prezes.

Ponad 5 mln transakcji w porównaniu do niecałego 1 mln rok temu o tej samej porze to informacja pokazująca jednoznacznie, w którą stronę BLIK zmierza, dodał.

Prezes PSP poinformował, że liczba transakcji zrealizowanych w bankomatach wzrosła w III kw. o 145% w skali roku i o 16% w ujęciu kwartalnym.

"Zanotowaliśmy 145% wzrostu transakcji ATM r/r w III kw., co dało z 2,2 mln transakcji. Cały czas mamy wyraźny wzrost transakcji ATM w długim terminie, co wskazuje na to, że użytkownicy aplikacji bankowych są także użytkownikami bankomatów. Ta potrzeba wypłaty tu istnieje" - powiedział prezes.

W III kw. transakcje ATM były wspierane transakcjami wpłat. "Szacujemy, że w ciągu kilku kwartałów te transakcje zostaną zdublowane dzięki naszej nowej usłudze" - podkreślił.

Prezes poinformował, że w segmencie transakcji POS trzeci kwartał był rekordowy - liczba transakcji wyniosła 490 tys., co oznacza wzrost o 18% w skali kwartału i o 53% r/r. Podkreślił jednak, że wzrost liczby transakcji w POS nie był w jakikolwiek sposób spowodowany rozszerzeniem sieci akceptacji.

Mazurkiewicz podał, że w III kw. br. 62% wszystkich transakcji w ramach BLIK to transakcje internetowe (wzrost o niecały 1 pkt proc. w skali kwartału). Transakcje POS i typu peer to peer cały czas kształtują się na poziomie 5-6% udziału, natomiast transakcje wypłaty i wpłaty w urządzeniach bankomatowych to udział na poziomie 27%.

Wysoki i stale rosnący udział transakcji e-commerce na stałe już wpisuje się w rozwój systemu płatności mobilnych BLIK, podkreślił prezes PSP.

PSP podał, że w III kw. Polacy wykonywali średnio 91 tys. transakcji BLIK-iem dziennie. Było to średnio 57 tys. płatności w internecie, 25 tys. transakcji w bankomatach, 5,4 tys. płatności w terminalach płatniczych i 4,2 tys. natychmiastowych przelewów na telefon. Dzienny rekord transakcji BLIKiem łącznie wyniósł ponad 112 tys., a w samym internecie aż 77,8 tys..

Od początku 2017 roku Polacy zrealizowali 21 mln transakcji BLIK-iem, w tym ponad 13 mln płatności w internecie. W III kwartale BLIK zdobył 700 tys. nowych użytkowników, zaś transakcyjność systemu wzrosła o 19% w skali kwartału.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a wkrótce także BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole oraz Raiffeisen Banku.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)