Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PwC: Co piąta zobowiązana firma nie prowadzi dokumentacji dot. cen transferowych

0
Podziel się:
PwC: Co piąta zobowiązana firma nie prowadzi dokumentacji dot. cen transferowych

Obowiązek dokumentacyjny w zakresie cen transferowych obejmuje ponad 20 tys. przedsiębiorstw działających w Polsce, ale nadal co piąta firma nie posiada takiej dokumentacji, wynika z raportu PwC "Co się zmienia w cenach transferowych? Perspektywa władz a doświadczenia przedsiębiorców 2016".

"Biorąc pod uwagę formułowane przez Ministerstwo Finansów cele kontroli z zakresu cen transferowych, tj. zapobieganie transferowi zysku w ramach przedsiębiorstw wielonarodowych, należy spodziewać się, że w najbliższym czasie kontrolowane będą najczęściej podmioty z kapitałem zagranicznym. Po raz pierwszy władze skarbowe mają rzeczywiste możliwości przeprowadzania takich kontroli, m.in. dzięki nowym narzędziom, poprawiającym się kompetencjom kontrolujących, a także dostępowi do szerokiego zakresu informacji, które będą musiały być ujawniane w ramach nowych obowiązków dokumentacyjnych" - powiedział partner w dziale prawno-podatkowym Piotr Wiewiórka, cytowany w komunikacie.

Obowiązkiem dokumentacyjnym w zakresie cen transferowych jest objętych ponad 20 tys. przedsiębiorstw działających w Polsce. Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu wynika, że w ostatnich latach 26% firm było kontrolowanych pod kątem cen transferowych. Kontrolowano najczęściej największe przedsiębiorstwa, osiągające obroty powyżej 50 mln euro - aż 44% z nich przeszło w ostatnich latach przynajmniej jedną kontrolę, podano także.

"W 45% kontroli, którym zostali poddani respondenci, urząd dokonał doszacowania. 36% z tych kontroli zakończyło się korektą podatku" - czytamy w komunikacie.

Jak wynika z danych zebranych w raporcie, nadal wiele przedsiębiorstw nie posiada żadnej dokumentacji cen transferowych. Taki brak zadeklarowało 19% ankietowanych. Ponadto 13% firm posiada jedynie dokumentację przygotowaną przez grupę. Pomimo, iż obecne przepisy nie nakładają wprost na podatników obowiązku sporządzania studiów porównawczych, aż 26% respondentów przyznało, że w trakcie kontroli urząd poprosił o przekazanie takich analiz, podano również.

"Badanie wskazuje, że 56% przedsiębiorstw do tej pory nie przygotowywało żadnych analiz porównawczych, a kolejne 22% dysponuje jedynie analizami przygotowanymi na podstawie danych globalnych/regionalnych, które mogą nie spełniać polskich wymogów" - czytamy w komunikacie.

Nowe przepisy dotyczące dokumentacji cen transferowych wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. i będą dotyczyć transakcji i zdarzeń występujących po tym terminie. Wyjątkiem są obowiązki dotyczące raportowania według krajów, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 roku, podsumowano w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)