Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PwC:Administracja podatkowa rzadziej korzysta z JPK w czasie kontroli podatkowej

0
Podziel się:
PwC:Administracja podatkowa rzadziej korzysta z JPK w czasie kontroli podatkowej

Administracja podatkowa częściej wykorzystuje Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w ramach czynności sprawdzających (ok. 10 tys. przypadków), ale w ograniczonym stopniu korzysta z JPK w trakcie kontroli lub postępowań podatkowych, wynika z analizy PwC.

"Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliki JPK_VAT obowiązują dużych przedsiębiorców od 1 lipca 2016 roku, a MŚP od stycznia tego roku. Kontrole administracji podatkowej w naturalny sposób koncentrują się na latach przeszłych" - powiedział partner w dziale podatkowo-prawnym PwC Marcin Sidelnik podczas konferencji prasowej.

Podatnicy mieli relatywnie krótki czas na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie raportowania podatkowego, pomimo trudności technicznych i merytorycznych wywiązują się z raportowania danych w nowym formacie, wskazali eksperci PWC.

"Moim zdaniem, jest to sukces resortu finansów, że systemy są w stanie skutecznie przyjmować te pliki JPK. Administracja podatkowa wykorzystuje te informacje i jesteśmy na początkowym etapie funkcjonowania systemu, ale wkroczyliśmy na ten kurs uszczelniania podatkowego - JPK jest jego częścią. To przedsięwzięcie się udało i będzie coraz szerzej wykorzystywane" - dodał Sidelnik.

System JPK funkcjonuje rok i obejmuje 110 tys. podatników. Eksperci podkreślili również, że efekty funkcjonowania systemu JPK widać w postaci wykreśleń z rejestru podatników VAT i wg stanu na 31 maja 2017 r. - było ich ponad 55 tys.

Ministerstwo Finansów od 24 kwietnia br. wdrożyło częściowo Analizator_JPK, narzędzie do automatycznej analizy i weryfikacji danych zawartych w Repozytorium JPK z danymi z deklaracji VAT-7/7K/7D oraz VAT UE, a także informacjami o podmiotach stanowiących potencjalne zagrożenie dla systemu podatkowego. Pozostałe wdrożenia w tym zakresie są planowane do 31 sierpnia 2017 r. Jak podkreślili eksperci PwC, ma to dużą wagę, gdyż w JPK_VAT przesłanych w lutym br. było ponad 30 tys. niezgodności w zakresie danych wykazywanych przez podatników.

"Zmniejszy to ograniczoną dotychczas skuteczność administracji podatkowej w typowaniu podmiotów do kontroli oraz wykrywania nieprawidłowości w rozliczeniach" - wskazał ekspert w dziale prawno-podatkowym PwC Przemysław Grzanka.

"W prowadzenie systemu JPK to realna zmiana. Administracja podatkowa ma dane o podatniku na bardzo szczegółowym poziomie i podatnicy czuja ze muszą być bardziej wiarygodni i przykładają wagę do jakości rozliczeń. Ma to wpływ na ograniczenie luki podatkowej. Wybiegając w przyszłość - będzie coraz większy apetyt na pozyskanie danych w czasie rzeczywistym" - podsumował Sidelnik.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) obowiązuje dużych przedsiębiorców od 1 lipca 2016 r., a małych i średnich od 1 stycznia 2017 r. Od stycznia 2018 r. obowiązek ten będzie dotyczył już wszystkich firm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)