Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skiba z MF: Spodziewamy się wzrostu dynamiki eksportu, co będzie wspierać PKB

Skiba z MF: Spodziewamy się wzrostu dynamiki eksportu, co będzie wspierać PKB

Polski eksport będzie w najbliższych latach rósł, wspierając jednocześnie wzrost gospodarczy, wynika z wypowiedzi wiceministra Leszka Skiby.

"Perspektywy dla polskiego eksportu pozostają stabilne, pozytywne. Spodziewamy się wzrostu dynamiki eksportu. To podstawa, na której - naszym zdaniem - można oczekiwać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał" - powiedział Skiba podczas posiedzenia komisji.

Według projektu aktualizacji programu konwergencji, eksport wzrośnie o 7,1% w 2017 r. i o 6,4% w 2018 r., przy wzroście importu odpowiednio o 6,4% i 6,9%.

Posłowie z partii opozycyjnych wątpili w prawdziwość danych dotyczących długu (sektora rządowego i samorządowego (general government), który według przedstawionej aktualizacji programu ma spaść do 52,1% PKB w 2020 r. z 55,3% PKB oczekiwanych w 2017 r.

"Wcześniej było tak, że zakładano określony kurs walutowy przy prognozowaniu długu. Teraz założyliśmy, że kurs walutowy się nie zmieni" - powiedział Skiba.

Dodał, że w aktualizacji programu konwergencji nie zostały zawarte plany dotyczące reformy emerytalnej, gdyż prace nie są jeszcze ukończone. 

 

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie