Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

S&P utrzymał rating Banku Pekao na poziomie BBB+, perspektywa negatywna

0
Podziel się
S&P utrzymał rating Banku Pekao na poziomie BBB+, perspektywa negatywna
bEqTwIlN

Warszawa, 21.07.2016 (ISBnews) - Po przeglądzie ratingu w związku ze sprzedażą pakietu akcji Benku Pekao przez Unicredit, S&P Global Ratings utrzymał rating Pekao na poziomie BBB+ z perspektywą negatywną oraz rating UniCredit na poziomie BBB-, z perspektywą pozytywną, podała agencja.

Grupa Unicredit, w celu zwiększenia wskaźnika kapitałowego, sprzedała 12 lipca 10% udziałów w Pekao. W ocenie S&P, strategiczne znaczenia banku dla grupy tym samym zmniejszyło się (udział UniCredit w Pekao spadł do poziomu poniżej 50%), a włoska grupa dokonuje obecnie strategicznego przeglądu swojej działalności za granicą.

S&P podało, że zmiana ta nie wpływa na ocenę dla Pekao, która opiera się wyłącznie na parametrach jego autonomicznej zdolności kredytowej i nie uwzględnia potencjalnego wsparcia ze strony UniCredit.

bEqTwIlP

"Potwierdzamy nasze długo- i krótkoterminowe ratingi UniCredit na BBB-/A-3 i Pekao na poziomie BBB+/A-2. Perspektywa dla UniCredit pozostaje stabilna, a dla Pekao - negatywna" - czytamy w raporcie.

Agencja ocenia, że w wyniku podjętych przez UniCredit inicjatyw (m.in. sprzedaż 10% udziałów w Pekao oraz 10% udziałów w Fineco) jego kapitalizacja wzrośnie, jednak to za mało, aby zmienić jej pogląd na wypłacalność grupy, która pozostaje skromniejsza niż dużych zagranicznych konkurentów UniCredit.

Bank Pekao działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Bank od 1999 r. należy do włoskiej grupy UniCredit.

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie, działającą w 50 krajach na świecie, w tym w blisko 20 europejskich. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Grupa jest inwestorem strategicznym Banku Pekao od 1999 roku.

bEqTwImq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)