Notowania

akcje pzu
25.11.2015 12:05

Spółka dnia: Już niedługo akcje PZU będą łatwiej dostępne

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Giełd poinformował, że od poniedziałku 30 listopada nastąpi podział akcji największego polskiego ubezpieczyciela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Andrzej Klesyk, prezes PZU

Już w najbliższy poniedziałek akcjonariusze PZU zobaczą na swoich rachunkach dziesięć razy więcej akcji ubezpieczyciela. Ich całkowita wartość się jednak nie zmieni.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Giełd poinformował, że od poniedziałku 30 listopada nastąpi podział akcji największego polskiego ubezpieczyciela w stosunku 1:10. Oznacza to, że każda akcja zostanie podzielona na dziesięć akcji, ale o dziesięciokrotnie mniejszej wartości za jeden papier.

Na przykład obecnie inwestor ma 10 akcji PZU po 383 złote za sztukę. Zatem ich całkowita wartość 3830 złotych. Po podziale na swoich rachunku inwestor zobaczy 100 akcji po 38,3 złotego za sztukę. Tym sposobem będzie miał więcej akcji PZU, ale całkowita wartość portfela się nie zmieni.

Podział akcji to efekt wcześniejszych zapowiedzi ubezpieczyciela, który chce, by stały się one bardziej dostępne dla inwestorów indywidualnych.

- Jak zwykle przy tego typu operacjach, celem przeprowadzenia podziału akcji jest zwiększenie dostępności walorów dla inwestorów indywidualnych, dla których kupno akcji kosztujących kilkaset złotych stanowi niekiedy barierę finansową - tłumaczy Mariusz Puchałka, analityk DM ING Securities.

PZU zadebiutował na warszawskiej giełdzie w 2010 roku. Wówczas akcje w ofercie publicznej sprzedawano inwestorom po 312,5 złotego za sztukę. Drobny gracz mógł zapisać się na pakiet maksymalnie 30 akcji za niecałe 9,4 tysiąca złotych. W kolejnych latach spółka dała wyraźnie zarobić, bo papiery można było sprzedać nawet po około 470 złotych za sztukę. Ten sam pakiet 30 akcji był więc wart około 14 tysięcy złotych, co oznacza 4,7 tysiąca złotych zysku.

Ostatni rok przynosi jednak systematyczny spadek notowań PZU, co jest związane z niekorzystną atmosferą wokół spółek z branży finansowej notowanych na GPW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje PZU potaniały o kilkanaście procent.

Tagi: akcje pzu, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz