Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

T-Mobile Polska wdraża komercyjnie VoWiFi i VoLTE

0
Podziel się
T-Mobile Polska wdraża komercyjnie VoWiFi i VoLTE
bEisWgUl

T-Mobile Polska udostępnił technologię Voice over LTE (VoLTE) i Voice over WiFi (VoWiFi), podał operator. Zakłada, że obie technologie będą dostępne dla klientów wszystkich taryf do końca I kwartału 2017 roku. Jednocześnie do tego momentu liczba terminali obsługujących VoLTE i VoWIFI powinna przekroczyć 500 tys.

"Zakładamy, że do końca roku około 50 tys. klientów będzie miało aktywną ofertę objętą VoLTE i VoWIFi i właściwy telefon. Rozpoczęte zostały prace nad wdrożenie kolejnych modeli telefonów, co nastąpi jeszcze w tym roku. Zakładamy, że obie technologie będą dostępne dla klientów wszystkich taryf do końca I kwartału 2017 roku. Jednocześnie do tego momentu liczba terminali, w sieci, obsługujących VoLTE i VoWIFI powinna przekroczyć 500 tys." - podano w komunikacie.

Technologia Voice over WiFi, zwana również WiFi Calling, pozwala na realizowanie połączeń głosowych i wysyłanie/odbieranie SMS/MMS łącząc się z dowolną dostępną siecią WIFI w Polsce i za granicą.

bEisWgUn

"Technologia znajduje szczególne zastosowanie w miejscach, w których z różnych przyczyn siła sygnału operatora jest ograniczona, np. piwnice, budynki o bardzo grubych murach, czy bardzo oddalone od stacji bazowych. Korzystając z sieci WIFI prywatnej lub publicznej, możemy w pełni korzystać z usług mobilnych oferowanych przez operatora" - czytamy dalej w komunikacie.

Operator podkreśla, że w przeciwieństwie do znanych aplikacji i części rozwiązań testowanych już na rynku, VoWiFi od T-Mobile działa natywnie, co oznacza, że nie wymaga od klienta instalacji dodatkowej aplikacji, a także jest wolne od niedogodności, jakimi są m.in., prowadzenie oddzielnej listy kontaktów czy wiadomości.

"W przypadku wyjazdu za granicę VoWiFi to znakomity sposób ograniczenia wydatków, gdyż korzystając z sieci WiFi nie ponosimy żadnych kosztów roamingu w przypadku wysyłania i otrzymywania SMS/MMS oraz wykonywania połączeń głosowych. Usługa jest całkowicie bezpłatna" - czytamy dalej.

W tym samym momencie T-Mobile wdrożył również technologię Voice over LTE.

bEisWgUt

"Z punktu widzenia klienta niesie ona ze sobą dwie najważniejsze korzyści - szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń. Również ta technologia jest oferowana dla klientów całkowicie bezpłatnie" - wskazano w informacji.

T-Mobile podkreśla, że jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie operatorów, który uruchomił obie technologie jednocześnie, co umożliwia obsługę przełączania rozmów pomiędzy sieciami WiFi i siecią operatora (tzw. handover'y). Przełączanie rozmów odbywa się całkowicie automatycznie i jest realizowane w trakcie prowadzenia rozmowy, bez zrywania połączenia, wskazano w materiale.

"Rozpoczęcie komercjalizacji nowych technologii oznacza, że będą ona sukcesywnie udostępniane kolejnym klientom. Jako pierwsi mogą z niej skorzystać głównie abonenci indywidualni. Do korzystania z usługi wymagane jest również odpowiedni telefon, posiadający oprogramowanie wspierające technologię VoLTE/VoWIFI" - stwierdzono również.

Pierwszymi modelami telefonów w sieci T-Mobile z odpowiednim oprogramowaniem są Samsung S6 i Samsung S6 EDGE. Użytkownicy tych telefonów w sieci T-Mobile otrzymali w ostatnich dniach aktualizację oprogramowania wysyłaną przez producenta, która umożliwi automatyczną aktywację VoLTE/VoWIFI. Każdy klient, któremu VoLTE/VoWIFI zostanie aktywowane otrzyma wiadomość SMS z odpowiednią informacją. Po jego otrzymaniu należy zrestartować telefon, wyjaśniono w informacji.

bEisWgUu

Usługi sieci T-Mobile i Heyah dostępne są na blisko 100% powierzchni Polski. Pierwszym współzałożycielem, a obecnie jedynym właścicielem T-Mobile Polska jest grupa Deutsche Telekom, do której należą m.in. T-Mobile i T-Systems.

bEisWgUO
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)