Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tauron rozpoczyna budowę bloku w ZEC Bielsko-Biała

0
Podziel się:

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron.

Tauron rozpoczyna budowę bloku w ZEC Bielsko-Biała
(Martin33/Dreamstime)

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron - podał Tauron w komunikacie prasowym.

Zakończenie inwestycji jest planowane w połowie 2013 roku.

Blok ciepłowniczy ma mieć 50 MWe mocy elektrycznej i 106 MWt mocy cieplnej.

_ Budowa bloku ciepłowniczego w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała wpisuje się przyjętą w 2008 roku strategię korporacyjną Grupy Tauron zakładającą m.in. rozpoczęcie budowy nowych mocy wytwórczych na poziomie około 3 GW do 2012 roku. Jest to pierwsza inwestycja realizowana w ramach tej strategii _ - poinformował cytowany w komunikacie Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

W grudniu 2009 roku PKE podpisał umowę na budowę bloku z Polimeksem-Mostostal. W ramach realizacji umowy Polimex-Mostostal w czerwcu tego roku zawarł kontrakt z firmą Foster Wheeler na zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przejęcie kotła fluidalnego w Elektrociepłowni Bielsko-Biała EC1.

_ Moc budowanej jednostki jest adekwatna do lokalnego zapotrzebowania na energię cieplną. Nowy blok ciepłowniczy będzie charakteryzował się wysokimi parametrami sprawnościowymi przy znacznie obniżonym oddziaływaniu na środowisko naturalne _ - poinformował Jan Kurp, prezes PKE.

Nowa jednostka będzie wyposażona w kocioł fluidalny, turbinę przeciwprężną, dwa kotły szczytowe i akumulator ciepła o mocy 50 MW. Blok o zakładanej sprawności 89 proc. będzie pracował w skojarzeniu.

W zakresie emisji CO2 redukcja w stosunku do stanu aktualnego wyniesie 25 proc. Emisja SO2 ma być zredukowana z 2 000 do 200 mg/Nm3, NOx z 600 do 200 mg/Nm3 a pył z 350 do 20 mg/Nm3.

Spółka informowała wcześniej, że szacowany koszt inwestycji to ok. 594 mln zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)