Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trion restrukturyzuje grupę

0
Podziel się:

Ma ona doprowadzić do zmiany struktury organizacyjnej, restrukturyzacji zadłużenia oraz rozwiązania problemów związanych z finansowaniem spółek zależnych. Szykuje też na sprzedaż nieruchomości, których wartość szacuje na ok. 10 mln zł.

Trion restrukturyzuje grupę
(Yuri Arcurs/Dreamstime.com)
bETDXBqt

_ (...) w związku z rozpoczęciem od dnia 1.10.2009 r. procesu konsolidacji przejętych spółek czeskich oraz koniecznością dopasowania struktury organizacyjnej do wymagań zarządzania powiększonym podmiotem (...) został podjęty szereg kroków restrukturyzacyjnych. Mają one na celu do końca bieżącego roku zmianę struktury organizacyjnej, restrukturyzację zadłużenia oraz rozwiązanie problemów związanych z finansowaniem spółek zależnych w wyniku ograniczenia akcji kredytowej ze strony banków finansujących spółki zależne w ramach grupy kapitałowej Trion _ - podano w komunikacie.

Trion zamierza skoncentrować się na produkcji stolarki otworowej okiennej i drzwiowej z PCV, aluminium i drewna. Spółki operujące w tym obszarze (Intur, Humdrex i Synergis) mają ściśle ze sobą współpracować, zarówno w zakresie wspólnych kanałów dystrybucji, jak i wspólnej polityki wobec dostawców materiałów i towarów do produkcji. W Czechach dominująca spółka produkująca stolarkę otworową w ramach grupy to VPO Protivanov.

_ Powyższe działanie umożliwi lepsze wykorzystanie wzajemnych kanałów dystrybucji, efektywną współpracę transgraniczną, przede wszystkim na południu Polski, poszerzenie oferty produktowej w obydwu krajach o wyroby, które dotychczas nie były oferowane na danym rynku przez podmioty wchodzące w skład grupy _ - poinformował Trion.

bETDXBqv

Spółka oczekuje, że w 2010 roku w Polsce i Czechach na rynku stolarki otworowej nastąpi ożywienie.

Inne spółki z grupy, nie związane z produkcją stolarki otworowej, będą nadal rozwijać swoją działalność.

Trion przeznaczył do sprzedaży szereg nieruchomości przemysłowych, których łączną wartość szacuje na ok. 10 mln zł. Pozyskane fundusze zasilą grupę w środki obrotowe i posłużą do restrukturyzacji finansowej w dwóch spółkach grupy - Orion+ i Humdrex.

_ W tych dwóch podmiotach wdrożony został program naprawczy polegający na dążeniu do przeprowadzenia układu z wierzycielami poprzez zastosowanie procedury postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu _ - poinformował Trion.

bETDXBqB

W poniedziałek 30 listopada firma Humdrex złożyła do sądu rejonowego w Elblągu, a Orion+ do sądu rejonowego w Olsztynie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

_ Problemy płynnościowe, które pojawiły się w obydwu spółkach, są spowodowane obiektywnymi czynnikami rynkowymi, które wynikają z kryzysu finansowego i są skutkiem polityki banków w tym zakresie. Zamiar postępowania układowego w przedmiotowych spółkach z jednej strony pozwala rozwiązać problem finansowania działalności tych spółek (...), a z drugiej skutecznie zmienić strukturę docelowych klientów _ - napisano w raporcie.

W przypadku Orion+ jest to problem instrumentów zabezpieczających, tzw. struktur opcyjnych. Jak podał Trion, zredukowanie zadłużenia umożliwi powrót do normalnej działalności operacyjnej i jej rozwój w nowych segmentach rynku, w tym również rynku elektrowni wiatrowych.

Z kolei Humdrex planuje odejście od klienta marketowego, dla którego produkcja obecnie jest nierentowna. Spółka zamierza osiągnąć wyższe marże poprzez zwiększenie sprzedaży w ramach istniejącej sieci dystrybucji na terenie Czech i sieci przedstawicielstw handlowych w Polsce, co umożliwi dotarcie do klienta indywidualnego i wyspecjalizowanych punktów sprzedaży.

bETDXBqC

Zreorganizowany ma również zostać dział sprzedaży.

bETDXBqW
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)