Notowania

sse
28.03.2017 15:11

Trzy firmy zainwestują ponad 170 mln zł w Katowickiej SSE

Podziel się
Dodaj komentarz

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wydała firmom Hengst, Brembo i Rockwell Automation zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, na mocy których zainwestują łącznie ponad 170 mln zł i utworzą 300 nowych miejsc pracy.

"Liczba nowych tegorocznych projektów jest wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku, a siedem udzielonych od początku roku zezwoleń pozwoliło nam osiągnąć niemal jedną trzecią naszych rocznych założeń. To optymistyczny wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę iż nie minął jeszcze pierwszy kwartał 2017 roku" - skomentował prezes KSSE Piotr Wojaczek, cytowany w komunikacie.

Nowym inwestorem w Gogolinie będzie niemiecka firma Hengst. Producent m.in. części i akcesoriów do pojazdów silnikowych zakupił działkę o powierzchni 6 ha, a w ramach inwestycji o wartości 66 mln zł firma stworzy co najmniej 130 nowych miejsc pracy. To drugi, po firmie Sentrex, podmiot który będzie prowadził działalność w obszarze przemysłowym Gogolin.

Kolejny projekt inwestycyjny w KSSE zrealizuje firma Brembo, największy dotychczasowy inwestor podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej KSSE. Włoski przedstawiciel branży motoryzacyjnej utrzyma dotychczas istniejące 1 139 miejsc pracy do 2020 roku. W firmie zatrudnienie znajdzie też co najmniej kolejnych 10 osób. Zgodnie z udzielonym zezwoleniem nowy projekt wiąże się z dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi na kwotę 100 mln zł. Firma Brembo zrealizowała dotychczas w podstrefie sosnowiecko-dąbrowskiej inwestycje o wartości ponad 714 mln zł. W zakładzie w Dąbrowie Górniczej wytwarzane są tarcze żeliwne nowej generacji dla przemysłu motoryzacyjnego oraz innowacyjne tarcze kompozytowe, a także funkcjonuje tam dział badawczo-rozwojowy, przypomniano.

W wyniku rokowań ustalone zostały również warunki realizacji projektu przez Rockwell Automation. Amerykańska firma, na gruntach włączonych do KSSE pod koniec grudnia 2016 roku w Katowicach, zrealizuje inwestycję, która będzie wiązać się ze stworzeniem 150 nowych miejsc pracy w branży automatyki przemysłowej oraz nakładami inwestycyjnymi o wartości ponad 5,5 mln zł. Projekt Rockwell Automation będzie realizowany na gruntach będących własnością Skarbu Państwa oraz spółki Echo 135, których włączenia do KSSE dokonano właśnie z uwagi na planowaną inwestycję, podano także.

Plany KSSE na 2017 rok zakładają pozyskanie 25 nowych projektów inwestycyjnych o wartości przekraczającej 1 mld zł, związanych z utworzeniem ponad tysiąca nowych miejsc pracy. Parametry siedmiu udzielonych od początku roku zezwoleń pozwoliły największej polskiej specjalnej strefie ekonomicznej już w marcu osiągnąć niemal 30% założeń co do liczby nowych miejsc pracy (łącznie zadeklarowano ponad 330 nowych miejsc pracy) i w 25% zrealizować plan dotyczący wartości inwestycji (łącznie zadeklarowano ponad 260 mln zł nakładów inwestycyjnych), wskazano w materiale.

Wcześniej w tym roku nowymi inwestorami zostały firmy Bito Technika Magazynowa w Ujeździe, Pomarez w Bytomiu oraz dwaj przedstawiciele sektora MŚP z Częstochowy: PMS4i i Promatek Media Julia Pogorzelska.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów, na obszarze ok. 45 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim.

Tagi: sse, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

fafafaDość już tych bzdurnych stref ekonomicznych, gdzie koncerny nie płacą podatków i uzyskują masę zwolnień. Czasy z 20% bezrobociem już dawno za nami, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)