Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chemia
16.05.2018 08:07

Unimot miał 1,7 mln zł straty netto, +0,8 mln zł EBITDA w I kw. 2018 r.

Unimot odnotował 1,7 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2018 r. wobec 8,21 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Strata operacyjna wyniosła 5,49 mln zł wobec 11,1 mln zł zysku rok wcześniej. Grupa zanotowała wynik EBITDA na poziomie 0,8 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 677,44 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 665,78 mln zł rok wcześniej. Wzrost przychodów o 1,8% r/r nastąpił głównie dzięki wzrostowi hurtowej sprzedaży oleju napędowego, energii elektrycznej i gazu ziemnego, podano w komunikacie.

"Pierwszy kwartał bieżącego roku był dla nas bardzo wymagający, głównie ze względu na otoczenie rynkowe naszego wiodącego biznesu, czyli sprzedaży oleju napędowego. Pragnę pokreślić, że mimo tej niekorzystnej sytuacji, w omawianym okresie Unimot zwiększył sprzedaż oleju napędowego o 18,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Koszty związane z obsługą tej sprzedaży były jednak znaczne wyższe niż w ubiegłym roku, ponieważ wzrosły m.in. koszty magazynowania zapasu obowiązkowego, koszty realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz inwestycje w nowe projekty, tj. rozwój sieci AVIA i Tankuj24" - powiedział prezes Maciej Szozda, cytowany w komunikacie.

Ponadto, na wyniki Grupy Unimot istotny wpływ miała (o charakterze księgowym, a nie gotówkowym) niższa o 7,7 mln zł wycena zapasu obowiązkowego oleju napędowego, spowodowana istotną zmianą różnicy pomiędzy natychmiastowymi a terminowymi cenami oleju napędowego. Po korekcie o tę pozycję, skonsolidowana EBIDTA wyniosła 8,4 mln zł - jest to poziom o 30,9% niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (12,2 mln zł). Również sektor LPG Unimot funkcjonował w trudniejszych niż rok temu warunkach rynkowych. W związku z trwającymi od końca 2017 r. ograniczeniami w dostawach gazu LPG do Polski, wzrosły koszty jego transportu, przeładunku oraz wymuszonych postojów towaru w bazach magazynowych. Mimo to spółka zwiększyła wolumeny sprzedaży LPG o 11% wobec analogicznego okresu 2017 r., wymieniono w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2018 r. wyniosła 4,63 mln zł wobec 8,51 mln zł zysku rok wcześniej.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz